Wiadomości

Wegańskie posiłki w szkolnych stołówkach? Taki pomysł ma radna

10 listopada 2022, 17:30
Wegańskie posiłki w przedszkolach i szkołach w Gorzowie? Na taki pomysł wpadła radna Marta Bejnar-Bejnarowicz i postanowiła napisać w tej sprawie interpelację do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego. Radna podkreśla, że młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z jedzenia mięsa i nabiału, ale nie mają możliwości zjedzenia ciepłego posiłku w placówce, bo szkolne stołówki nie serwują wegańskiego jedzenia.

Rezygnacja z mięsa oraz nabiału zyskuje coraz większą popularność wśród uczniów. Ci najmłodsi nie jedzą mięsa, ponieważ o takiej diecie zdecydowali ich rodzice, natomiast w przypadku nastolatków ten wybór jest już świadomy. Jak pokazują badania przeprowadzone Mintel Group LTD aż 11% osób w wieku 16-24 lata identyfikuje się jako weganie. Jest to związane ze wzrostem świadomości w zakresie cierpienia zwierząt, wpływie konsumpcji tych produktów na katastrofę klimatyczną i utratę bioróżnorodności, a także na ludzkie zdrowie.

Jak wiadomo, jedzenie w szkolnych stołówkach pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Pierwsze danie, to zupa robiona na wywarze mięsnym. A drugie danie? Zazwyczaj króluje mielone lub schabowy, który jest dodatkiem do surówki. Dlatego też radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu Kocham Gorzów postanowiła spróbować coś zmienić i napisała interpelację do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego w sprawie wprowadzenia jedzenia wegańskiego do szkolnych stołówek.

- Zwracam się z prośbą o systemowe zwiększenie dostępności opcji wegańskiej w stołówkach prowadzonych przez firmy zewnętrzne na terenie szkół i przedszkoli, usługi cateringu dowozowego, a także punkty prowadzone przez samą placówkę, automaty i bufety. Badanie fundacji Green REV Institute w ramach Koalicji Future Food 4 Climate wykazało, że dostęp do posiłków roślinnych stanowi bardziej wyjątek, niż regułę, a często posiłki rozumiane jako roślinne są efektem eliminacji mięsa z posiłku i zakup samych warzyw np. frytek czy surówki. Ponadto dostępność wegańskich posiłków będzie stanowić również realizację zapisu z Konstytucji, który mówi o tym, że wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania – pisze w swojej interpelacji Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu Kocham Gorzów.

Co na to miasto? Czekamy w tej sprawie na odpowiedź. Warto podkreślić, że inne miasta takie jak m.in. Warszawa czy Gdańsk wprowadziły opcje wegetariańskie i wegańskie w szkolnych stołówkach, po tym jak trafiły do nich interpelacje radnych oraz petycje od mieszkańców.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości