• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Jak działa pompa basenowa? Poznaj zalety tego rozwiązania

30 września 2022, 14:35
Posiadanie własnego basenu w ogrodzie to marzenie wielu osób. Dla równie wielu pozostaje jednak w sferze marzeń i planów na przyszłość, ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Jeśli jednak zagłębić się w ten temat, to okazuje się, że wiele kosztów można łatwo i całkiem znacznie zredukować. Jednym z nich jest ogrzewanie wody w basenie. Rozwiązaniem jest basenowa pompa ciepła. Jak działa pompa basenowa i dlaczego warto ją mieć?

Pompa basenowa – zasady działania i korzyści 

Oprócz konserwacji, czyszczenia i serwisowania basenu, jednym z największych kosztów związanych z użytkowaniem go, jest podgrzewanie wody. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. 

Basenowa pompa ciepła składa się z kilku elementów. To wymiennik ciepła, parownik, sprężarka i skraplacz. Wewnątrz pompy znajduje się obieg, w którym krąży czynnik chłodniczy. W parowniku dochodzi do zmiany jego stanu skupienia: z ciekłego na gazowy. W wyniku tej reakcji czynnik chłodniczy oddaje ciepło – dzięki któremu można efektywnie podgrzać wodę. Co więcej – pompa dobrej jakości pobiera niewiele prądu, dlatego jej używanie jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla innych metod podgrzewania wody.  

Pompa ciepła wykorzystuje energię naturalny – wodę, powietrze, a nawet grunt – pobierając z nich ciepło. Ze źródeł odnawialnych korzysta nawet w 75%, a pozostałą część energii pobiera z sieci elektrycznej. Pompy ciepła do basenów są pompami typu powietrze-woda.

Pompa ciepła do ogrzewania wody w basenie

Użytkownicy basenowych pomp ciepła jednoznacznie wskazują na wiele zalet tego rozwiązania. Komfortowe korzystanie z własnego basenu nie ogranicza się do kilku dni, ale może trwać nawet kilka miesięcy. To także najtańsze w eksploatacji obok kolektorów słonecznych źródło ciepła. . Jeśli dodatkowo połączysz pompę z instalacją fotowoltaiczną, to koszt ciepłej wody jest znikomy. 

Masz pytania lub wątpliwości związane z użytkowaniem pompy ciepła? Specjaliści z Hewalex pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości