• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ile kosztuje życie w USA?

15 września 2022, 09:21
Koszty życia w USA są wysokie w porównaniu do innych krajów. Wynika to jednak z siły nabywczej. Średni dochód na mieszkańca w Stanach Zjednoczonych wynosi 56 516 dolarów według danych Banku Światowego. Oznacza to, że średnio mieszkańcy USA mogą sobie pozwolić na więcej towarów i usług niż mieszkańcy innych krajów, gdzie dochody są niższe.

Koszty mieszkaniowe

Na mieszkanie można wydać dużo pieniędzy, a nawet więcej, jeśli nie jest się ostrożnym.

Największą decyzją jest to, czy kupić, czy wynająć dom. Wynajem jest zazwyczaj tańszy niż kupno, ale ma kilka poważnych wad: nie otrzymujesz żadnego kapitału własnego w miejscu, w którym mieszkasz, a właściciel może podnieść czynsz, kiedy tylko chce.

Jeśli zdecydujesz się na zakup domu, istnieje wiele innych wydatków, które idą razem z nim, oprócz płacenia za płatności hipoteczne każdego miesiąca. Będą to podatki od nieruchomości (które różnią się w zależności od miejsca w kraju, w którym mieszkasz), ubezpieczenie domu (w celu ochrony przed uszkodzeniem domu), koszty utrzymania domu (takie jak naprawa przecieków lub wymiana zepsutych urządzeń) oraz wzrost wartości domu w miarę upływu czasu (znany jako aprecjacja).

Żywność

Żywność jest drugim największym wydatkiem dla większości ludzi, po czynszu lub hipotece. Kwota, jaką wydajesz na jedzenie, zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania, ponieważ w niektórych regionach ceny są wyższe niż w innych. Koszty żywności różnią się także w zależności od pory roku i rodzaju kupowanej żywności. Na przykład, niektóre rodzaje produktów są droższe zimą niż latem — jabłka czy pomarańcze są droższe w sezonie zbiorów (jesień), kiedy są świeże i dojrzałe do zbioru; ale jeśli kupisz je poza sezonem (wiosną lub latem), będą tańsze.

Energia i paliwa

Ceny energii i paliw różnią się w zależności od regionu Stanów Zjednoczonych. Średnia cena paliwa w USA wynosi 4 dolara za galon, według danych zebranych przez amerykańską Agencję Informacji Energetycznej (EIA). EIA gromadzi te dane na swojej stronie internetowej i jest to świetne źródło informacji, jeśli planujesz przeprowadzkę lub obliczasz swój budżet na koszty utrzymania podczas podróży, lub przeprowadzki do innego stanu.

Koszty transportu

Koszty transportu, podobnie jak wszystkie inne wydatki w tym przewodniku, różnią się znacznie w zależności od kraju. Jeśli mieszkasz na trasie transportu publicznego lub w jej pobliżu, Twoje koszty transportu będą znacznie mniejsze niż kogoś, kto musi wszędzie jeździć samochodem. Jeśli szukasz sposobów na zmniejszenie kosztów transportu, rozważ jazdę na rowerze lub spacer zamiast jazdy samochodem. W niektórych rejonach — jak np. w Nowym Jorku — taksówki są stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi formami transportu.

Rząd USA zbiera dane o cenach konsumpcyjnych towarów i usług w sześciu regionach Stanów Zjednoczonych

Rząd USA zbiera dane na temat cen konsumpcyjnych towarów i usług w sześciu regionach Stanów Zjednoczonych. Te regiony to Północny Wschód, Środkowy Zachód, Południe, Zachód, Nowa Anglia i Alaska. Dane zbierane są z prawie 200 000 placówek w USA. Biuro statystyk stanowych publikuje te dane w swoich miesięcznych indeksach cen konsumpcyjnych (CPI).

Czy koszty życia w USA są drogie?

Możesz myśleć, że życie w USA jest drogie, ale nie miałbyś racji! Koszty życia różnią się w zależności od regionu, i są wyższe w miastach niż na obszarach wiejskich. Miasta na wybrzeżu kosztują więcej niż te w głębi lądu. Północ ma zazwyczaj wyższe koszty niż południe (i to nie tylko z powodu klimatu).

Istnieje również kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę: ceny żywności są wyższe w Kalifornii niż w większości stanów ze względu na duży przemysł rolniczy; koszty mieszkaniowe są znacznie niższe na Alasce i Hawajach (choć nadal są znacznie wyższe niż w większości innych stanów); niektóre obszary mają wysokie koszty transportu, ponieważ są daleko od głównych rynków; niektóre regiony mają wysokie rachunki za energię elektryczną ze względu na mroźne zimy lub fale upałów w miesiącach letnich; koszty opieki zdrowotnej różnią się znacznie w zależności od stanu, w którym mieszkasz.

Podsumowanie

Podsumowując, widzimy, że koszt życia w Stanach Zjednoczonych jest wysoki i różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Ogólnie rzecz biorąc, jest on znacznie droższy niż jakikolwiek inny kraj na świecie, ze średnim wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (CPI) wynoszącym 134 w porównaniu do 35 Norwegii lub 44 Kanady.

Więcej na temat życia w USA dowiesz się na https://estavisa.pl/koszty-zycia-w-usa-ile-realnie-kosztuje/

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości