• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ile kosztuje dom opieki?

6 września 2022, 21:04, part, 9
Dom opieki to nie tylko miejsce zamieszkania w tzw. jesieni życia. To również dom w którym starsza osoba może oczekiwać opieki pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów oraz innych osób, jakich specjalistycznej opieki wymaga. Opieka taka oraz usługi związane ze sprzątaniem, żywieniem itp. również generują dodatkowe koszty. Ile to zatem w sumie?

Ile zapłacisz za miesiąc pobytu w domu opieki?

Te koszty, w zależności od placówki, kształtują się w bardzo zróżnicowany sposób. Ma na to wpływ szereg dodatkowych czynników, jak np. to, czy dom jest państwowy, czy też prywatny, jego lokalizacja, zakres usług itd. Zupełnie inną kwotę zapłacisz zatem za miesięczny pobyt w ośrodku, jakim jest całodobowy dom opieki państwowy, w sercu dużego miasta, a inną – za dom luksusowy, znajdujący się w malowniczej okolicy, np. nad morzem. Najtańsze placówki tego rodzaju niedawno pobierały za miesięczny pobyt ok. 3 tys. złotych. Należy brać jednak pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą w naszym kraju oraz, przede wszystkim, wspomnianą już specyfikę konkretnego domu spokojnej starości. Właściwie najlepsze spośród placówek tego typu nazwać można wręcz domami szczęśliwej starości. Niejeden dom seniora oferuje liczne atrakcje, głównie te na miejscu ze względu na specyficzne potrzeby osób w tym wieku. Większość domów spokojnej starości dysponuje zarówno pomieszczeniami do wspólnego spędzania czasu w samych budynkach, jak i parkami/terenami przeznaczonymi do spacerów i innej aktywności na świeżym powietrzu wokół nich.

Od czego jeszcze zależy cena?

Oprócz tych, ogólnych kwestii, czyli usług dostępnych dla każdego mieszkańca domu spokojnej starości, znaczenie mają też indywidualne czynniki. Np.:

  • - liczba osób w pokoju (oczywiście pokój jednoosobowy to opcja najdroższa)

  • - indywidualne wymagania oraz potrzeby osoby korzystającej z usług domu seniora (np. zdrowotne albo żywieniowe)

  • - Wielkość/metraż pokoju

  • - itp.

Na wybór odpowiedniej placówki wpływ mogą mieć także różnorodne okoliczności. Np. odległość od miejsca zamieszkania rodziny, lokalizacja preferowana przez samą osobę starszą, to, czy w konkretnym domu oferowane są np., zabiegi medyczne, jakich właśnie ta osoba potrzebuje. Trudno zatem jednoznacznie wskazać dokładną kwotę stanowiącą odpowiedź na pytanie: dom opieki ile kosztuje? Na terenie całego kraju można jednak znaleźć liczne placówki o tym profilu, zwłaszcza te prywatne. Pozwala to na dokonanie optymalnego wyboru według własnych, bardziej doprecyzowanych kryteriów. Warto pamiętać, że nie zawsze można np. liczyć od razu na wolny pokój jednoosobowy w wybranym domu. Wówczas najlepiej rozważyć, czy właśnie taki pokój jest priorytetem, czy lepiej może np. poczekać, aż zwolni się on korzystając tymczasowo z pokoju dwuosobowego itp. W przypadku całodobowego domu opieki, jaki w przypadku osób starszych jest właściwie nieodzowny, koszty miesięczne zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Maksymalne ceny, jeżeli chodzi o taki dom, zależą od licznych, złożonych czynników i mogą być nawet kilkukrotnie wyższe.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości