• Dziś /-2°
  • Jutro /0°
  • Pojutrze /2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 83 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Szpital w Gorzowie będzie mógł prowadzić przeszczepienia komórek macierzystych

18 lipca 2022, 18:54
fot. WSzW
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie otrzymał zgodę na pobieranie i przeszczepianie komórek macierzystych u chorych na białaczkę. Pierwszy taki zabieg w gorzowskim szpitalu jest zaplanowany na przełomie lipca i sierpnia.

- To ważny moment z punktu widzenia rozwoju szpitala i kliniki hematologii, ale przede wszystkim z punktu widzenia pacjentów z województwa lubuskiego, którzy zyskują dostęp do świadczeń wcześniej nieosiągalnych. Chodzi o przeszczepienia komórek macierzystych u chorych na białaczkę – mówi Piotr Bromber, wiceminister zdrowia.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie otrzymał 5-letnie pozwolenie na pobieranie od żywego dawcy komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych szpiku oraz przeszczepianie w układzie autologicznym komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych szpiku. Druga zgoda ministra zdrowia dotyczy gromadzenia, przetwarzania, przechowywania, dystrybucji komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych ze szpiku.

Obie zgody w praktyce oznaczają leczenie chorych na białaczkę za pomocą przeszczepień komórek macierzystych. Chodzi jednak o przeszczepienia autologiczne, a więc takie, w których komórki nie są pobierane od dawcy, tylko od samego pacjenta.

- To bardzo ważna chwila przede wszystkim dla pacjentów naszego województwa. Do tej pory chory -czy to hematologicznie czy onkologicznie, żeby otrzymać kompleksowe leczenie, musiał wyjeżdżać do innych województw. Dziś taką szansę ma na miejscu. W nowoczesnym ośrodku możemy zaproponować leczenie od a do z. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy razem ze mną ciężko na to pracowali – podkreśla prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierująca w szpitalu katedrą i kliniką hematologii, onkologii i radioterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nowoczesna siedziba kliniki hematologii powstała od podstaw. Budynek za 44 mln zł został oddany do użytku w zeszłym roku. Klinika zajmuje w nim trzy kondygnacje. Na najwyższej znalazł się jedyny w regionie bank komórek macierzystych.

Gorzowski szpital pierwszy przeszczep planuje wykonać na przełomie lipca i sierpnia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości