• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Unikatowe badania w szpitalu w Gorzowie

4 maja 2022, 09:53
fot. WSzW
Lekarze dwóch oddziałów szpitala w Gorzowie połączyli siły i pacjenci po wszczepieniu stentgraftu są kontrolowani za pomocą ultrasonografu z kontrastem. Jest to nowatorski sposób, który jest bardzo korzystny dla pacjentów.

Zanim zatankujesz, sprawdź ceny paliw w Gorzowie.

Standardowo po każdym wszczepieniu stentgraftu przeprowadza się kontrolne badanie obrazowe, dzięki któremu można szybko wykryć i usunąć nieprawidłowości. Przede wszystkim sprawdza się czy nie doszło do przecieku wymagającego reoperacji. Do tej pory kontrolowano to za pomocą tomografu komputerowego po podaniu jodowego środka kontrastującego.

Coś Cię wkurza? Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać! Napisz do nas na WhatsApp-ie lub Messengerze.

- Teraz nasi pacjenci są badani za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS – mówi lek. Olga Szyroki, kierownik chirurgii naczyniowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Tłumaczy na czym polega różnica: jodowe środki kontrastujące są nefrotoksyczne, te używane przy badaniu USG są bezpieczniejsze, bo są gazowe i wydalane przez płuca. - Pacjenci nie są więc narażani na uszkodzenie nerek i na promieniowanie. A czułość wykrywania przecieków jest porównywalna z tomografią komputerową – wyjaśnia lek. Olga Szyroki.

Ta metoda kontroli pacjentów po wszczepieniu stentgraftu jest znana w literaturze światowej, jednak gorzowscy lekarze nie słyszeli by była już stosowana w kraju. - Na pewno jest to unikatowa praktyka w Polsce – zaznacza Olga Szyroki.

W gorzowskim szpitalu badania za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS robione są od prawie czterech lat. - To dość szybkie i tanie różnicowanie choćby zmian złośliwych i łagodnych wątroby. Badanie może zastąpić nie tylko tomografię komputerową i rezonans magnetyczny ale nawet biopsję – mówi lek. med. Roman Kołodziejczak, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii w gorzowskim szpitalu.

Lekarze dwóch oddziałów gorzowskiego szpitala: chirurgii naczyniowej i wewnętrznego połączyli siły i pacjenci po wszczepieniu stengraftu są kierowani na kontrolę do lek. Romana Kołodziejczaka.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości