Wiadomości

Wielkanocne gotowanie na ryneczku Jerzego

6 kwietnia 2022, 16:04
W piątkowy poranek na gorzowskim ryneczku przy Jerzego będzie można spróbować wyśmienitej zupy chrzanowej. Do garnków trafią produkty lokalne prosto od kupców z ryneczku, m.in. świeży chrzan, cebula, czosnek, marchewka i ziemniaki. Gotowanie zupy odbędzie się na oczach mieszkańców Gorzowa.

Jaki smak ma gorzowska Wielkanoc? O tym przekonają się mieszkańcy Gorzowa, którzy w piątek 8 kwietnia wybiorą się na ryneczek przy Jerzego. Tam przed godz. 10 kucharze i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych wspólnie z Gorzowskiem Rynkiem Hurtowym przygotują świąteczną zupę chrzanową. Przy okazji opowiedzą o najpopularniejszych przepisach na świąteczny stół oraz wielkanocnych tradycjach i zwyczajach kulinarnych.

Do przygotowania zupy chrzanowej zostaną wykorzystane lokalne produkty prosto od kupców z ryneczku. Będzie to m.in. świeży chrzan, cebula, czosnek, marchewka i ziemniaki. Degustacja zupy rozpocznie się o godz. 10.

Chrzan w tradycji wielkanocnej symbolizuje siłę fizyczną i zdrowie. A sam chrzan jako roślina znana jest od wielu stuleci jako dodatek do dań, nie tylko świątecznych. Dodaje smaku wszelakim wędlinom i mięsiwom podawanym na zimno. To także niezbędny dodatek wielkanocnego barszczu, żurku lub tradycyjnej zupy chrzanowej. Święta wielkanocne bez chrzanu wręcz przeczą tradycji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości