• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Szpital w Gorzowie uruchamia na własną rękę oddział kardiochirurgii!

24 marca 2022, 13:52
fot. archiwum
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie stawia wszystko na jedną kartę i uruchomi na własną rękę oddział kardiochirurgii, bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lecznica chce w ten sposób pokazać NFZ, że takie oddział jest potrzeby również na północy województwa lubuskiego. Kardiochirurgia miałaby zostać uruchomiona 1 czerwca 2022 roku.

Od blisko dwóch lat Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie stara się o możliwość otworzenia oddziału kardiochirurgicznego. Obecnie w całym województwie lubuskim jest tylko jeden taki oddział - w szpitalu w Nowej Soli. Chociaż oddział w gorzowskim szpitalu jest już praktycznie gotowy, to lecznica nie ma wciąż kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

W sprawie utworzenia kardiochirurgii w Gorzowie powstała nawet specjalna petycja, którą podpisywali mieszkańcy, ale także politycy, ludzie kultury czy sportowcy. Jednak NFZ uważa, że na całe województwo lubuskie wystarczy tylko jeden oddział kardiochirurgii i nie chce podpisać kontraktu z gorzowskim szpitalem.

Jak się okazało, zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie postanowił postawić wszystko na jedną kartę i na własną rękę uruchomić oddział kardiochirurgii przy ul. Dekerta, bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

- Podjęliśmy odważną, ale świadomą decyzję, która została dokładnie przemyślana. Od dwóch lat staramy się otworzyć oddział kardiochirurgii i finansowanie go przez NFZ. Natomiast od kilku miesięcy pokazujemy ten problem na zewnątrz. Podpisy pod petycją pokazały, że mamy ogromne wsparcie. Jesteśmy również po rozmowach z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak, która zadeklarowała wsparcie tego oddziału. Chyba jeszcze nikt w Polsce nie podjął tak odważnej decyzji. W ochronie zdrowia nie zawsze chodzi o pieniądze, chociaż one są też ważne. Jestem przekonany, że taka odważna decyzja spowoduje, że NFZ pójdzie po rozum do głowy, zobaczy, że tu będzie dobry oddział, a pacjenci będą dobrze zabezpieczeni – mówi Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Jednak zanim oddział ruszy, musi spełnić wszystkie uwarunkowania spółki. Wystąpić o zgodę rady nadzorczej i zgodę wspólników. Ponadto trzeba dokupić sprzęt za około 2 mln zł i zatrudnić brakującą kadrę. Będzie to oddział, który będzie finansowany przez szpital. Natomiast pacjenci będą tam leczeni bezpłatnie.

- Chcemy ruszyć z oddziałem kardiochirurgii od 1 czerwca 2022 roku. Chcemy udowodnić NFZ, że są u nas pacjenci, którzy wymagają pomocy. Szacujemy, że przez pół rok koszt finansowania oddziału zamknie się w kwocie 6 mln zł – podkreśla wiceprezes Surowiec. 

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości