• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 60 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

W Gorzowie jest ponad 400 pustostanów. Co dalej z tymi mieszkaniami?

8 marca 2022, 16:06
fot. archiwum
Obecnie na terenie miasta jest ponad 400 pustostanów, których stan techniczny jest fatalny i nadają się jedynie do generalnego remontu. Dlatego też radny Jerzy Synowie zwrócił się do prezydenta Gorzowa z pytaniem czy miasto zamierza sprzedać te mieszkania na wolnym rynku.

Lista osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego jest długa i chociaż wolnych lokali w Gorzowie nie brakuje, bo w mieście jest ponad 400 pustostanów to niestety są one w fatalnym stanie i wymagają generalnego remontu. Więc osoby starające się o mieszkanie komunalne muszą często czekać na swoją kolej nawet po kilka lat.

Wszystko przez to, że obecne pustostany, to mieszkania najczęściej odzyskiwane po eksmisjach osób, które niepłaciły za czynsz lub jego najemca umarł. Niestety w większości przypadków nie nadają się do ponownego zamieszkania, ponieważ zostały zdewastowane przez poprzednich najmeców. Gdyby Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zdecydował się na remont wszystkich ponad 400 pustostanów, musiałby wydać ponad 25 mln zł, a to znacznie przekracza możliwości finansowe. 

W związku z tak dużą liczbą mieszkań, które stoją puste, radny Jerzy Synowiec postanowił napisać interpelację do prezydenta Gorzowa. - Czy miasto rozważa możliwość wszęcie procedur, które umożliwią sprzedaż takich mieszkań na wolnym rynku? Pozwoliłob to z jednej strony uniknąć kosztów utrzymania pustostanów, z drugiej uzyskać kilkadziesiąt milionó z ich sprzedaży i przeznaczyć je na pilne potrzeby budżetowe - pisze w swojej interpelacji Jerzy Synowiec, radny klubu Kocham Gorzów.

Co na to miasto? - Lokale komunalne nie znajdujące chętnych do zawarcia umowy najmu, są od 2020 roku ogłaszane do sprzedaży w drodze przetargów ustnych nieogranicznych. Do zbycia w tym trybie przeznaczane są lokale wymagające kapitalnego remontu oraz znajdujące się w budynkach z uregulowanym stanem prawnym. Dotychczas w drodze przetargu sprzedano 18 lokali mieszkalnych, a przetarg na kolejne 3 mieszkania zaplanowany jest na kwiecień - komentuja Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Przetarg na sprzedaż trzech pustostanów jest zaplanowany na 14 kwietnia. Na liście znalazło się mieszkanie o powierzchni 34,52 m.kw. przy Al. 11 Listopada za kwotę 103 tys. zł, mieszkanie o pow. 43,45 m.kw. za kwotę 90 tys. zł oraz mieszkanie przy ul. Śląskiej o pow. 39,56 tys. zł za kwotę 90 tys. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości