• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Nimesil - Kiedy można go stosować? Co warto wiedzieć

20 stycznia 2022, 09:55
Leczenie silnego bólu może wymagać wdrożenia środków, które nie są powszechnie dostępne. Wśród nich znajduje się m.in. Nimesil, czyli nierefundowany lek wydawany na receptę.

Czym jest Nimesil?

Nimesil zaliczamy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które znajdują zastosowanie w leczeniu silnego bólu różnych części ciała. Można stosować go m.in. przy bólach pleców czy bólach menstruacyjnych o znacznym stopniu nasilenia.

Lek ten przyjmuje postać granulatu, który rozrabia się z wodą do uzyskania doustnej zawiesiny. W Nimesilu znajdziemy substancję czynną nimesulid w ilości 100 mg w każdej saszetce. Oprócz działania przeciwbólowego lek ten jest skuteczny również w zwalczaniu gorączki. Co istotne, osoba przyjmująca Nimesil zgodnie z zaleceniami lekarskimi powinna powstrzymać się od stosowania innych środków przeciwbólowych, z którymi ten niesteroidowy lek przeciwzapalny mógłby wchodzić w niepożądane interakcje.

Wskazania do stosowania Nimesilu

Choć Nimesil wykazuje działanie przeciwgorączkowe, raczej nie stosuje się go w tym celu. Wskazaniem do wprowadzenia do farmakoterapii Nimesilu są silne bóle związane z chorobami przewlekłymi (np. przy trudno gojących się owrzodzeniach skórnych) lub bólami menstruacyjnymi, na które nie pomagają zwykłe leki przeciwbólowe.

Co ważne, jako że lek ten wywołuje szereg skutków ubocznych, powinien on stanowić kolejny, nie pierwszy wybór lekarza.

Dawkowanie Nimesilu

Lek ten należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce lub według informacji uzyskanych od lekarza. W innym przypadku może okazać się, że zamiast pomóc - Nimesil pogorszy stan pacjenta, w skrajnych przypadkach stanowiąc nawet zagrożenie dla zdrowia lub życia. Pierwszeństwo mają zawsze zalecenia specjalisty, a w przypadku ich braku - należy szczegółowo zapoznać się z informacjami znajdującymi się w ulotce.

Czy Nimesil wywołuje skutki uboczne?

Jak wspominaliśmy powyżej, Nimesil powinien stanowić lek kolejnego wyboru dla pacjenta cierpiącego z powodu silnego bólu. Jest tak dlatego, że lek ten wywołuje szereg skutków ubocznych, które mogą być bardzo dolegliwe. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (takie jak wymioty, bóle brzucha, biegunka itp.);
  • stany zapalne żołądka lub jelit włącznie z krwawieniami;
  • reakcje alergiczne skórne, np. rumień bądź wysypka;
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego - np. nadmierna senność lub zawroty głowy.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości