• Dziś /-2°
  • Jutro /0°
  • Pojutrze /2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 83 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Ilu polis ubezpieczeniowych potrzebuje cała rodzina? Często wystarczy jedna

28 października 2021, 19:54, red
Zagadnienie ubezpieczeń na życie jest z kwestią posiadania rodziny związane w sposób oczywisty. Wprawdzie zdarzają się i inne indywidualne powody, dla których warto mieć polisę na życie. Głównym pozostaje jednak ekonomiczne wyzwanie, wobec którego staną bliscy w sytuacji śmierci głównego żywiciela. Potrzeb w zakresie ochrony ubezpieczeniowej jest jednak więcej.

Jakiej ochrony potrzebuje główny ubezpieczony?

W tym punkcie nie ma większego znaczenia, czy kupujemy rozbudowaną polisę określaną mianem rodzinnej, czy też produkt o skromniejszym zakresie. Jeśli w razie śmierci pozostawimy na tym świecie osoby od nas zależne, zwłaszcza rodzinę z niesamodzielnymi jeszcze dziećmi, ubezpieczenie musi zapewniać im odpowiednie środki. Czyli jakie?

Ściśle na takie pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Najważniejsze, by dostrzec właściwą funkcję, jaką pełnić ma polisa na życie. Nie rozwiąże ono wszystkich problemów w razie śmierci głowy rodziny, ale musi umożliwić adaptację do nowej sytuacji. Pozwolić na likwidację największych i pilnych długów, utrzymanie akceptowalnego poziomu życia, uniknięcie desperackich zachowań, np. wpadnięcia w sidła lichwiarskich pożyczek. Dla jednej rodziny 100 tys. wystarczy, dla innej 200 to będzie mało. Na pewno zaś trudno uznać za realne ubezpieczenie rodziny pracownicze grupówki pozwalające na wypłaty rzędu 20, 30 tys. zł.

Jak już wiemy, w odniesieniu do głównego ubezpieczonego polisą chronimy jego ekonomiczną funkcję w gospodarstwie domowym. Jej pełnieniu zagrozić też może wypadek czy ciężka choroba. Tu potrzebne są więc rozszerzenia o odpowiednio rozbudowanym (czytajmy definicje i wyłączenia!) zakresie i także wysokich sumach ubezpieczenia. W polisie rodzinnej w ramach jednego produktu możemy taką ochroną objąć także współmałżonka.

Ochrona ubezpieczeniowa dzieci

Póki nie osiągną samodzielności, to głównie ich dobru służyć ma instytucja rodziny i naturalnie też im postaramy się skompletować możliwe pełną ochronę ubezpieczeniową. Polisy rodzinne cechują się tym zakresie nader licznymi rozszerzeniami, o które rozbudujemy bazowe ubezpieczenie minimalnym kosztem.

Jedna grupa dodatków to te rozszerzające ochronę głównego ubezpieczonego o dodatkowe świadczenia w postaci np. rent dla poszczególnych dzieci.

Najszersza grupa propozycji to jednak te z zakresu ochrony zdrowia i NNW, a więc dotyczące ryzyk, należących do najważniejszych trosk rodziców. Z reguły są to produkty zbliżone do tych, o które główni ubezpieczeni mogą rozszerzyć własną ochronę, różniące się w pewnym stopniu zakresami. Rozbudowane bywają przy tym pakiety assistance, mogące poważnie ułatwić radzenie sobie z rozmaitymi kłopotami zdrowotnymi czy skutkami wypadków.

Co jeszcze może zawierać polisa rodzinna i jak ją nabyć?

Zasadniczo jest to typ produktu, który może zostać rozszerzony o wszystkie rodzaje polis życiowych. W niejednej ofercie znajdziemy więc także propozycje służące oszczędzaniu na rachunkach UFK, co można wykorzystać do gromadzenia środków na edukację dzieci bądź ich życiowy start.

Cała rodzina to cała rodzina - spotykane są propozycje pozwalające ubezpieczyć nawet 10 osób (przy czym możliwe są warunki w postaci np. wspólnego gospodarstwa domowego), w tym seniorów. Z reguły będą tu jednak limity wiekowe, po których przekroczeniu towarzystwo zaproponuje indywidualną kontynuację.

Nie chodzi jednak o to, by rozbudowywać sobie polisę w nieskończoność, dołączając najróżniejsze, a podnoszące przecież składkę ryzyka i inne produkty. Kluczem do udanego zakupu polisy jest rozpoznanie potrzeb, a dopiero następnie wyszukanie produktów odpowiadających im efektywnym zakresem. Obejmujący różne polisy rodzinne ranking będzie tu użyteczną pomocą i da nam wyobrażenie o tym, jak pracę poszczególnych ubezpieczycieli odbierają klienci. Jeszcze bardziej przyda nam się kontakt ze zorientowanym w rynku agentem, któremu nie trzeba będzie tłumaczyć naszych potrzeb od początku. W tym celu możemy posłużyć się takimi witrynami jak ubezpieczamyrodzine.pl, gdzie w kilku krokach zostawimy kontakt i określimy naszą sytuację.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości