Wiadomości

Czytelnik: Asfalt „topi się” na DW132

18 czerwca 2021, 15:48
fot. archiwum
W piątek 18 czerwca na drodze wojewódzkiej nr 132 doszło do nietypowej sytuacji, w której asfalt pod wpływem wysokiej temperatury zaczął „topić się”. Jednak to nie pierwsze tego typu zdarzenie na DWK132. Tym razem asfalt przyklejał się do kół pojazdów na wjeździe do Dąbroszyna od strony Gorzowa.

Do portalu gorzowianin.com napisał czytelnik Błażej, który poinformował o nietypowej sytuacji na drodze wojewódzkiej nr 132 z Gorzowa do Kostrzyna. Jak się okazało, w miejscowości Dąbroszyn warstwa ścieralna „topi się” i przykleja do opon. - Dzisiejszy upał daje się we znaki. Wierzchnia warstwa asfaltu pod wpływem wysokiej temperatury topi się i przykleja do opon. Najgorzej jest na wjeździe do Dąbroszyna od strony Gorzowa – opowiada czytelnik Błażej. 

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ gdy temperatura powietrza w cieniu wynosi 33-35 stopni, to temperatura asfaltu może osiągnąć nawet 50 stopni. „Topniejący” asfalt może powodować efekt śliskiej, mokrej nawierzchni. Taka nawierzchnia jest niebezpieczna dla opon, które mogą zostać w ten sposób uszkodzone.

Jednak to nie pierwsze tego typu zdarzenie na drodze wojewódzkiej nr 132. W maju 2018 roku do podobnej sytuacji, ale na o wiele większą skalę doszło na obwodnicy Witnicy. Wówczas asfalt „stopił się” na odcinku blisko 1 kilometra, a samochody które po nim przejechały miały oblepione całe koła. Również w lipcu 2018 roku doszło do kolejnej sytuacji, w której asfalt pod wpływem wysokiej temperatury zaczął się topić.  Wtedy najgorsza sytuacja była w Łupowie, Jeninie i na obwodnicy Witnicy.

- Przyczyną topienia się asfaltu mogła być wysoka temperatura lub jakość masy bitumicznej. Pocenie asfaltu polega na tym, że emulsja którą jezdnia została spryskana uplastycznia się i wychodzi na powierzchnię kruszywa, którym została droga posypana. Powoduje to efekt śliskiej, mokrej nawierzchni. To jest warstwa około 2 cm, a koła samochodów wyciągają tą nawierzchnię – tłumaczyła wówczas Monika Antczak, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kłodawie.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości