Wiadomości

Jakie suplementy diety warto stosować?

12 czerwca 2021, 18:19, red, 19
Wielu z nas znana jest rola witamin i minerałów w funkcjonowaniu organizmu. Niestety pozyskiwanie ich w wystarczającej ilości w żywności jest niemożliwe – jakość i skład produktów kupowanych w sklepie często pozostawia wiele do życzenia, a nawet kupione na targowisku warzywa i owoce niekoniecznie dostarczają wszystkich potrzebnych witamin. W takich przypadkach warto wspomóc się suplementacją. Po jakie preparaty i kiedy warto sięgnąć.

Suplementy diety to preparaty przyjmowane doustnie najczęściej w formie kapsułek, tabletek czy proszku rozpuszczalnego w wodzie, których zadaniem jest uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów. Suplementy diety nie są lekami i nie mogą być też stosowane jako zamiennik pełnowartościowego posiłku, a jedynie uzupełniać dietę. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, w zalecanej dawce, są całkowicie bezpieczne i mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zobacz, po co warto sięgnąć, aby wzmocnić swój organizm.

Witamina D3

Naturalnym źródłem witaminy D3 (cholekalcyferolu) są żółtka jaj, sery, wątróbka i tłuste ryby – sardynki, makrela, węgorz, śledź, tuńczyk. Witamina D powstaje także w skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych, jednak w naszej szerokości geograficznej ilość światła słonecznego jest niewystarczająca, aby zapewnić nam odpowiedni poziom tej witaminy. Witamina d3 odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforanów, tym samym wspomagając układ kostny. Witaminę D3 stosuje się w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, krzywicy i osteomalacji.

Witaminy z grupy B

O tej grupie witamin często można przeczytać w artykułach dotyczących pielęgnacji ciała. Witamina B7 (biotyna) odpowiada za stan włosów, skóry i paznokci. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Podobnie wzmacnia paznokcie, zapobiegając ich łamaniu i rozdwajaniu. Witamina B8 wzmacnia koncentrację i pamięć, a B9 (kwas foliowy) jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu w brzuchu mamy. Niedobory witaminy B negatywnie wpływają na samopoczucie (sprzyjają rozwijaniu depresji), mogą wywołać anemię, a także bóle brzucha i głowy. Suplementy witaminy B zawierają wszystkie z wymienionych witamin.

Witamina C

Witamina C również ma działanie zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Witamina C zapobiega stresowi oksydacyjnemu i powstawaniu wolnych rodników, które wpływają na starzenie i niszczenie skóry. Ponadto witamina C wzmacnia odporność, dlatego jest szczególnie polecana dla osób, którym często dokuczają wszelkie infekcje. Naturalnym źródłem witaminy C są owoce (zwłaszcza cytrusy), zielona pietruszka, pomidory.

Kupuj tylko sprawdzone suplementy

Aby suplementy były skuteczne, powinny być dobrej jakości (posiadać w swoim składzie wystarczającą ilość czynnych substancji) i spełniać określone wymogi. Z tego powodu nie powinno się kupować suplementów gdzie popadnie, z nieznanych źródeł, tylko w sprawdzonych sklepach (stacjonarnych jak i internetowych) i wyłącznie renomowanych firm. Kupując suplementy diety w sklepie internetowym, zwróć uwagę, czy jest podany dokładny skład preparatu i sposób dawkowania. W razie wątpliwości poproś o pomoc konsultanta ze sklepu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości