Wiadomości

Nieprawidłowy remont Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury

13 maja 2021, 10:56
fot. Marcin Kluwak
Centralne Biuro Antykorupcyjne zajmowało się sprawdzaniem nieprawidłowości do których miało dojść podczas rozbudowy i przebudowy budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. Jak się okazało, nieprawidłowo zostały zrobione piony wentylacyjne, a w dokumentacji poświadczono nieprawdę. CBA złożyło właśnie w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Rozbudowa i przebudowa budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie była podzielona na trzy etapy. Podczas ostatniego etapu remontu okazało się, że szyby wentylacyjne zostały zrobione niezgodnie z projektem. Dlatego też Lubuski Urząd Wojewódzki zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o sprawdzenie tej kwestii, ponieważ wykonawca drugiego etapu remontu twierdził, że wszystko jest zrobione prawidłowo.

Wydział Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Poznaniu przeprowadził czynności analityczno-informacyjne dotyczące nieprawidłowości związanych z rozbudową i przebudową budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. W szczególności badano realizację zamówienia publicznego „Modernizacja budynku LUW w Gorzowie Wlkp. (etap II)” i wykonania instalacji kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, przez generalnego wykonawcę, w latach 2015-2016. Czynności zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy CBA od 22 lipca 2019 roku do 1 grudnia 2020 roku.

- Analiza zgromadzonej w toku czynności dokumentacji wykazała że kierownik budowy, a także inspektorzy nadzoru budowlanego poświadczyli nieprawdę w dokumentacji budowlanej potwierdzając, ze jest ona wykonana zgodnie z projektem budowlanym. Ustalono ponadto, że rozwiązania przyjęte przez generalnego wykonawcę, w zakresie dotyczącym budowy kanałów wentylacyjnych instalacji oddymiania, zostały zakwestionowane i uznane przez biegłego powołanego przez LUW, jako nieprawidłowe i niezgodne z projektem budowlanym. Generalny wykonawca odstąpił od zatwierdzonego projektu budowlanego i samowolnie zastosował własne rozwiązania zamienne, w wyniku czego stwierdzono nieszczelność kanałów wentylacji oddymiającej. Tym samym doszło do powstanie szkody w majątku zamawiającego w wysokości ok. 4 mln zł, tytułem robót naprawczych – czytamy w komunikacie CBA.

Ponadto stwierdzono, że urzędnicy LUW w Gorzowie odpowiedzialni za prawidłową realizację umów nie dopełnili ciążących na nich obowiązków. W związku z nieprawidłowościami, CBA skierowało zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw przez wyżej wymienione osoby. Zawiadomienie zostało przekazane do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości