Słownik pojęć bukmacherskich. Terminy zakładów bukmacherskich, które musisz znać

28 stycznia 2021, 17:39, 31,Materiał zewnętrzny
Gracze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zakładami, mogą często mieć problemy i wiele pytań związanych z tematyką bukmacherską. Jako że jest to branża specjalistyczna, możemy się w niej spotkać z przeróżnymi zwrotami, które dla zwykłych śmiertelników nie muszą być wcale jasne. Nawet część osób, która miała już do czynienia z obstawianiem meczów może nie wszystkie z nich znać. Specjalnie z myślą o początkujących graczach przygotowaliśmy słownik z terminami zakładów bukmacherskich, które powinien znać każdy gracz.

Najważniejsze pojęcia bukmacherskie

Singiel - najprostszy rodzaj zakładu, który oznacza jeden mecz na kuponie. Wystarczy, że poprawnie wytypujesz jedno spotkanie i zgarniasz wygraną.

AKO - spotykany również pod nazwą - zakład akumulowany. Oznacza kupon, na którym znajduje się więcej niż jedno zdarzenie.

BTTS - z angielskiego “Both Teams to Score”, czyli zakład gdzie typujemy czy obie drużyny strzelą gola w danym meczu.

Cashout - zastanawiasz się co to jest cashout w zakładach bukmacherskich? To opcja, która umożliwia wcześniejsze zamknięcie zakładu u bukmachera. Jeżeli część zdarzeń z Twojego kuponu już została rozliczona lub aktualnie mecz toczy się zgodnie z Twoim przewidywaniem, możesz zamknąć zakład wcześniej i odebrać nieco mniejszą wygraną.

Cashback - rodzaj bonusu od bukmacherów, który gwarantuje Ci zwrot stawki w przypadku przegranego kuponu. Nazywany jest również zakładem bez ryzyka.

DNB (Draw no bet) - z angielskiego oznacza "remis – nie ma zakładu". Rodzaj zakładu, który umożliwia nam zwrot stawki w przypadku remisu. Bierzemy więc pod uwagę tylko wygraną gospodarzy lub zwycięstwo gości.

Freebet - jest to rodzaj bonusu oferowanego nam przez bukmachera. Są to darmowe środki, które otrzymujemy na zawarcie zakładów.

Handicap - rodzaj zakładu, który ma polepszyć pozycję jednej z drużyn i utrudnić zadanie drugiej. Na starcie meczu doliczana jest wirtualna liczba punktów/bramek, która wpływa na kursy bukmacherskie.

H2H - mecze bezpośrednie pomiędzy dwoma drużynami/zawodnikami.

Over/under - z polskiego powyżej/poniżej. Oznacza zakład na liczbę bramek, w którym gracz stara się odgadnąć czy w danym meczu padnie więcej lub mniej goli od określonego pułapu.

Podwójna szansa - nazywany również zakładem z podpórką. Nie stawiamy tutaj jednej opcji z trzech, a obstawiamy dwa możliwe wyniki. Przykładowo zwycięstwo gospodarzy lub remis mogą nam dać zwycięstwo. Istnieje też wersja, gdzie podwójna szansa oznacza postawiony wynik do przerwy lub na koniec meczu. To znaczy, że jeśli postawimy na wygraną gości z podwójną szansą, wystarczy że będą prowadzić do przerwy, żeby nasz typ był prawidłowy.

Taśma - przeciwieństwo singla. Zakład kombinowany z dużą liczbą zdarzeń, najczęściej o niskich kursach.

Underdog - w meczach mamy faworytów i outsiderów. Ci drudzy to właśnie underdogi, czyli drużyny, które mają małe szanse na wygraną. Kursy na ich zwycięstwo są zazwyczaj wysokie.

Valuebet - inaczej wartościowy zakład. Doświadczeni gracze zajmują się wynajdywaniem takich zdarzeń, gdzie kurs według nich jest wyższy niż być powinien. Przykładowo uważasz, że dana drużyna będzie zdecydowanym faworytem, a tymczasem kurs na nią jest stosunkowo wysoki.

Yield - wyznacznik skuteczności danego typera. To stosunek pieniędzy zarobionych do tych zainwestowanych. Można go obliczyć przy pomocy takiego wzoru:

(Suma wygranych - suma stawek)/suma stawek * 100%

Najważniejsze pojęcia w bukmacherce

Rodzaje zakładów

Jako że ostatnia litera alfabetu to “Z”, postanowiliśmy ją oddzielić od reszty. To dlatego, że poniższe terminy dotyczą zakładów i każdy z nich się od siebie różni. Sprawdźmy więc, jakie mamy rodzaje zakładów:

  • długoterminowy -  zakład, do którego rozliczenia potrzebny jest dłuższy czas i składa się na niego seria zdarzeń. Np. ostateczny zwycięzca mundialu.

  • dwudrogowy - zakład, który może zostać rozstrzygnięty na dwa sposoby. Np. wygrana jednej z drużyn w koszykówce lub under/over. 

  • trzydrogowy - zakład, w którym mamy trzy opcje do wyboru. Każdy mecz piłki nożnej (1X2) będzie zakładem trzydrogowym.

  • systemowy - daje nam szansę na popełnienie błędu, a mimo to wygranej. Przykładowo możemy wybrać, że 4 z 5 zdarzeń na kuponie trzeba trafić, żeby zgarnąć wygraną. Nasza proponowana wygrana wtedy się zmniejsza.

  • live - zakłady obstawiane w trakcie trwającego spotkania. Kursy mogą się tu zmieniać w zależności od aktualnych wydarzeń na boisku.

Podsumowanie terminów bukmacherskich 

Chcąc grać w zakładach bukmacherskich konieczna będzie znajomość podstawowych zwrotów i skrótów. To podstawowe wymagania przy dłuższej grze u bukmachera. Nie ma co się jednak zniechęcać, bo wszystko przyjdzie z czasem. W miarę nabierania doświadczenia zaczniesz łapać coraz bardziej skomplikowane elementy obstawiania. Pamiętaj jednak, żeby nie zaniedbywać podstawowej wiedzy bukmacherskiej.

Zakłady bukmacherskie - słownik


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości