Porody rodzinne bardziej dostępne w gorzowskim szpitalu

31 grudnia 2020, 09:57
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie likwiduje bariery związane z porodami rodzinnymi. Od końcówki grudnia osoba towarzysząca rodzącej kobiecie nie musi już na własną rękę wykonywać testów na obecność koronawirusa. Szpital przejmuje na siebie wszystkie procedury i koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa rodzącej, osobie jej towarzyszącej i personelowi w trakcie porodów rodzinnych.

- W związku z pandemią koronawirusa od czerwca 2020 roku, każda osoba, która chciała towarzyszyć rodzącej kobiecie musiała posiadać przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa. Badanie kosztowało 430 zł, a jego wynik był ważny 5 dni. Ciąża i poród z samej swojej natury są procesami, w przypadku których trudno precyzyjnie określić termin ich zakończenia. Tym samy część osób rezygnowała z uczestniczenia w porodzie rodzinnym - tłumaczy lek. Krzysztof Kaczmarek, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności .

Natomiast teraz, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie postanowił, aby porody były bardziej dostępne. Każdej osobie, która będzie chciała towarzyszyć rodzącej kobiecie, szpital sam będzie wykonywał testy na obecność koronawirusa.

Wystarczy razem z rodzącą (lub być przez nią zgłoszonym) zgłosić się na ginekologiczną izbę przyjęć. Tam będzie przeprowadzony tzw. szybki test. Jego wynik znany jest już po upływie kwadransa od pobrania wymazu. Negatywny – pozwoli na uczestniczenie w porodzie rodzinnym. Szpital nie obciąża osoby badanej kosztami przeprowadzenia testu.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości