Generator Ge/Ga już w gorzowskim szpitalu

30 września 2020, 14:03
fot. WSzW
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie dołączył dziś do elitarnego grona placówek medycznych w Polsce, które dysponują generatorem Ge/Ga. Dzięki niemu Kliniczny Zakład Medycyny Nuklearnej gorzowskiego szpitala już w przyszłym tygodniu będzie mógł wykonywać badania PET/CT w oparciu o izotopy znakowane Galem-68. Obecnie takie urządzenia ma zaledwie 6 lecznic Polsce.

 Jeśli chodzi o ten zakres usług to północna i zachodnia część Polski do tej pory były białą plamą na medycznej mapie Polski, a to oznacza, że pacjentów z tych regionów na tego typu badania diagnostyczne musieli odbywać wielokilometrowe wyjazdy mówi dr n. med. Piotr Zorga – kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Teraz to się zmieni, a pierwsi pacjenci, którzy czekają na tego typu badania już są.

Generator Ge/Ga, który jest w posiadaniu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie jest stałym źródłem izotopu Galu-68, tym samym Gal-68 jest uzyskiwany na miejscu, co uniezależnia gorzowski szpital od zewnętrznych dostawców i umożliwia codzienne wykonywanie badań PET/CT z zastosowaniem PSMA (Prostate Specific Membrane Antigen) do diagnostyki raka prostaty i znakowanych analogów somatostatyny do wykrywania ognisk nowotworów neuroendokrynnych.

Możliwość zlecenia i wykonania badań generatorem Ge/Ga przy użyciu radioznaczników galu-68 zdecydowanie ułatwi życie pacjentom z tego obszaru kraju i innych ośrodków onkologicznych z obszaru zachodniej Polski (Szczecina, Poznania oraz Wrocławia). Kolejny
w Polsce ośrodek z generatorem germanowo-galowym świadczący usługi w ramach kontraktu
z Narodowym Funduszem Zdrowia z pewnością pomoże w rozładowaniu kolejek na te badania, przyspieszy diagnostykę i leczenie.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest wiodącą placówką służby zdrowia w województwie lubuskim. Realizuje zadania na trzech płaszczyznach: zapewnia chorym wysokiej jakości świadczenia medyczne, dba o profilaktykę i promocję zdrowia oraz kształci kadrę lekarską. Gorzowski szpital jest systematycznie doposażany w nowoczesny sprzęt medyczny, a działania ukierunkowane na poprawę infrastruktury szpitala oraz ciągłe kształcenie kadry lekarskiej pozwalają na powiązanie ciągłości działania z potrzebami i oczekiwaniami pacjentów oraz kadry medycznej.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości