Wiadomości

Galeria Sztuki R uroczyście otwarta

12 lutego 2020, 17:39
fot. WSzW
W Ośrodku Radioterapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. uroczyście otwarto dziś Galerię Sztuki R. Od 12 lutego na stałe korytarze ośrodka będą zdobiły prace artystów malarzy, malarzy amatorów i samych pacjentów. Jako pierwsza swoją autorską wystawę pt. Pejzaż wzruszeń zaprezentowała Barbara Dzięcielewska – nauczycielka z Zielonej Góry, od ponad 20 lat związana z grupą plastyków amatorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonej Górze.

- Szpital to nie tylko budynki i nowoczesne technologie. To przede wszystkim ludzie, którzy chorym ludziom, bardzo zatroskanym o swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych stwarzają miłą i przyjazną atmosferę. Otwierana dziś galeria ma być jednym z takich miejsc, w którym pacjent będzie się czuł dobrze i wśród obrazów choć na chwilę oderwie się od myśli związanych z chorobą – mówił podczas otwarcia galerii Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Galeria Sztuki R to jeden z elementów realizowanego przez gorzowski szpital projektu humanizacji medycyny realizowanego do tej pory przez prof. Zbigniewa Izdebskiego. Mecenasem nowo powstałej galerii jest Roman Czarnecki, mieszkaniec Zielonej Góry, wieloletni członek Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sulechowie, a także kabaretów Monte Verde oraz Retro.

- Sam, jakiś czas temu byłem pacjentem gorzowskiego Ośrodka Radioterapii. Tego, co przeżyłem tu podczas mojego pięciotygodniowego pobytu na oddziale radioterapii nie da się opisać zwykłymi słowami. Trafiłem na wspaniałych ludzi, świetnych fachowców, z wyjątkowo empatycznym podejściem do pacjenta. Będąc tu w Gorzowie – mimo, że jestem z Zielonej Góry – czułem się tak jak w domu, a może nawet trochę lepiej. Choć nie ukrywam, że brakowało mi sztuki jako takiej, dlatego z radością przyjąłem propozycję dr Edyty Wolny Rokickiej dotyczącą pomocy w stworzeniu galerii – mówi Roman Czarnecki – mecenas galerii.

- Stworzenie pacjentom możliwości obcowania ze sztuką to nie jest mój autorski pomysł. Podczas moich zagranicznych staży w najlepszych światowych klinikach takie praktyki były codziennością. To się sprawdza, a pacjenci bardzo dobrze na to reagują. Moim marzeniem było stworzenie podobnego miejsca w prowadzonym przeze mnie ośrodku. Najpierw stworzyłam zespól świetnych fachowców, lekarzy, techników i innych specjalistów. Teraz przyszedł czas na kolejne kroki. Los na mojej drodze postawił pana Romana i panią Barbarę. To był dla mnie sygnał do działania. I jak widać udało się. Mam nadzieję, że nasi pacjenci ciepło przyjmą tę propozycję – mówi dr n. med. Edyta Wolny – Rokicka – kierownik Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp.
Jako pierwsza swoją autorską wystawę w Galerii Sztuki R prezentuje Barbara Dzięcielewska z Zielonej Góry.

- Oboje z Romanem mamy doświadczenie w walce z chorobą nowotworową. Obojgu – dzięki ludziom, których tu spotkaliśmy udało się nam z tego wyjść. Oboje kochamy sztukę. Połączyliśmy siły i tak moje obrazy znalazły się w galerii gorzowskiego ośrodka radioterapii. Tej wystawie nadałam wspólną nazwę Pejzaż wzruszeń. Choć powstawały w różnym czasie i w różnym stanie emocjonalnym łączy je to, że pokazują sceny i widoki, które wywarły na mnie duże wrażenie. Chciałam się tym podzielić z osobami , które teraz przeżywają to, co niedawno było też moim udziałem – mówi Barbara Dzięcielewska – autorka prac.

Część prezentowanych na wystawie prac – 20 akwarel – Barbara Dzięcielewska przekazała w darowiźnie gorzowskiemu Ośrodkowi Radioterapii.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości