Szczepionka przeciwko koronawirusowi darmowa i dobrowolna

2 grudnia 2020, 13:46, red
Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska podpisała już odpowiednie umowy i ma zamówienie na ponad 45 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Pierwsze szczepienia będą możliwe już w lutym 2021 roku. Co istotne, szczepionka będzie darmowa i dobrowolna.
- Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd podpisał umowę na dostawę szczepionek z trzema firmami farmaceutycznymi Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Jeżeli Polska otrzyma zgody od odpowiednich służb, pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi będą mogły ruszyć w lutym 2021 roku.

Szczepienia rozpoczną się od tych grup, które są najbardziej narażone i zagrożone. W pierwszej kolejności będą szczepieni pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPSów i pacjenci ZOL, osoby powyżej 60 roku życia, a także służby pracujące przy COVID-19 takie jak policja czy wojsko.

- Cały proces będzie zorganizowany w sposób szybki. Będzie to szczepionka darmowa i dobrowolna. Zachowajmy się odpowiedzialnie. Nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny, też powinien się zaszczepić, aby obronić swoich najbliższych – podkreśla premier Morawiecki.

Jak będzie wyglądał proces szczepień?

1. Rejestracja on-line na dedykowanej stronie www, przez infolinię lub u lekarza POZ

2. Zgłaszanie do punktu szczepień, kwalifikacja przez lekarza i pielęgniarkę

3. Szczepienie i obserwacja po szczepieniu

4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni od pierwszej szczepionki, ale już bez rejestracji


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości