Wiadomości

Szczepionka przeciwko koronawirusowi darmowa i dobrowolna

2 grudnia 2020, 13:46, red
Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska podpisała już odpowiednie umowy i ma zamówienie na ponad 45 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Pierwsze szczepienia będą możliwe już w lutym 2021 roku. Co istotne, szczepionka będzie darmowa i dobrowolna.
- Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd podpisał umowę na dostawę szczepionek z trzema firmami farmaceutycznymi Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Jeżeli Polska otrzyma zgody od odpowiednich służb, pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi będą mogły ruszyć w lutym 2021 roku.

Szczepienia rozpoczną się od tych grup, które są najbardziej narażone i zagrożone. W pierwszej kolejności będą szczepieni pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPSów i pacjenci ZOL, osoby powyżej 60 roku życia, a także służby pracujące przy COVID-19 takie jak policja czy wojsko.

- Cały proces będzie zorganizowany w sposób szybki. Będzie to szczepionka darmowa i dobrowolna. Zachowajmy się odpowiedzialnie. Nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny, też powinien się zaszczepić, aby obronić swoich najbliższych – podkreśla premier Morawiecki.

Jak będzie wyglądał proces szczepień?

1. Rejestracja on-line na dedykowanej stronie www, przez infolinię lub u lekarza POZ

2. Zgłaszanie do punktu szczepień, kwalifikacja przez lekarza i pielęgniarkę

3. Szczepienie i obserwacja po szczepieniu

4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni od pierwszej szczepionki, ale już bez rejestracji

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości