Wiadomości

Medicopter z Gorzowa wykonuje 500 misji rocznie

23 listopada 2020, 12:28
Już od 4 lat Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ratuje życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu. Na budowę filii LPR, mieszkańcy północnej części województwa czekali aż 7 lat.

Na początku swojej obecności załoga śmigłowca na wezwanie czekała w specjalnie dostosowanych do tego celu kontenerach zlokalizowanych tuż przy lądowisku. W tym czasie budowana była właściwa baza dla ratowników medycznych. Została ona uruchomiona w maju 2019 roku. Jest to obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem oraz instalacją paliwową. Do i z nowego hangaru śmigłowiec jest wysuwany na elektrycznej platformie.

Załoga HEMS (HEMS – ang. Helicopter Emergency Medical Service) liczy 3 osoby: pilot, lekarz i ratownik medyczny lub pielęgniarka. Do lotu śmigłowiec może być zadysponowany przez pracownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego dyżurującego pod numerem 112.

Przed utworzeniem bazy LPR w Gorzowie z szacunków prowadzonych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wynikało, że z bazy w Gorzowie śmigłowiec będzie wylatywał około 300 razy roku. Okazuje się, że robi to znacznie częściej. Medicopter z Gorzowa średnio wykonuje ok. 500 misji rocznie.

Baza znacznie poprawiła dostępność specjalistycznej pomocy medycznej pacjentom z północnej części regionu. Śmigłowiec jest wykorzystywany nie tylko dla ratowania zdrowia i życia ofiar wypadków komunikacyjnych, ale także m.in. osób z udarem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości