Lekarka z Gorzowa zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza

3 listopada 2020, 15:36, red
fot. WSzW
Bezpłatna konsultacja neurologiczna za oddanie osocza - to akcja lekarki z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, która zachęca ozdrowieńców z COVID-19 do pomocy osobom, które wciąż walczą z koronawirusem. Osocze można oddawać w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Dekerta w Gorzowie.

Do tej pory w województwie lubuskim ozdrowieńcy covidowi mogli oddawać osocze tylko w Zielonej Górze. Natomiast od poniedziałku 2 listopada taką możliwość mają również osoby z północnej części województwa. Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Dekerta w Gorzowie został wyposażony w separator osocza.

We wtorek 3 listopada z nietypową inicjatywą, która ma zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza wyszła Dominika Gębka, lekarz neurolog z Wielospecjalistycznego Szpital Wojewódzkiego w Gorzowie

- Pani doktor oferuje bezpłatną konsultację neurologiczną wszystkim osobom, które pokonały koronawirusa i zdecydują się oddać osocze. Wykorzystanie przeciwciał zawartych w surowicy krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19 jest jednym ze sposobów leczenia osób z koronawirusem – opowiada Agnieszka Wiśniewska, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Osocze może zostać pobrane od osób, które miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa oraz przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe. Zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu. A także po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji. Ponadto osocze mogą oddawać osoby w wieku 18-60 lat, które nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób.

Osoby, które chcą oddać osocze, powinny wcześniej zgłosić się telefonicznie lub mailowo do RCKiK. Jeśli dawca spełnia kryteria, swoje dane można wysłać na adres osocze@rckik.zgora.pl (prosi się o podanie w wiadomości danych osobowych, numeru telefonu, informacji o zachorowaniu ewentualnie załączeniu wyników badań) lub kontakt telefoniczny pod dedykowanym numerem 609 466 944.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości