Kwitnie handel bonami turystycznymi

3 sierpnia 2020, 16:08, red
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych przed pierwsze trzy dni sierpnia wydano aż 190 tys. bonów turystycznych. Jeżeli nie wykorzystamy vouchera o wartości 500 zł w prawidłowy sposób, wówczas przepadnie. Dlatego też nie brakuje osób, które próbują sprzedać bony w sieci, ponieważ nie da się ich wymienić na gotówkę.

Bony turystyczne o wartości 500 zł na każde dziecko są aktywne od 1 sierpnia. Aby skorzystać z vouchera nie trzeba składać wniosku, wystarczy aktywować go na PUE ZUS. Podczas aktywacji bonu, za pomocą sms-a wysyłany jest specjalny kod, który należy podać podczas płatności za nocleg lub imprezę turystyczną. Co istotne, voucherów nie można wymienić na pieniądze, a jeżeli ktoś nie wykorzysta ich w prawidłowy, wówczas przepadają.

Jak się okazało, nie brakuje osób, które próbują sprzedać bony turystyczne w sieci. Na różnych forach internetowych oraz portalach ogłoszeniowych pojawiły się oferty sprzedaży. Vouchery można było odkupić za 300 zł, ale pojawiały się też oferty za 400 lub 500 zł. Bony turystyczne usiłują zazwyczaj sprzedać rodzice, którzy nie zamierzają nigdzie jechać ze swoimi dziećmi i wolą otrzymać gotówkę, którą mogą przeznaczyć na inne cele.

Jednak jak szybko te ogłoszenia się pojawiają, tak szybko również znikają. Pytanie czy to sprawa dużego zainteresowanie czy administratorów portali, które takie oferty sprzedaży usuwają. Przed kupowaniem bonów turystycznych przestrzega m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Oszuści, przestępcy ewoluują, by dostosować się do danej sytuacji i przejąć od nas pieniądze. Wykorzystują też czas pandemii, gdy jest więcej strachu. Musimy być czujni, dziś to oszustwo na bon turystyczny, ale było już oszustwo na wnuczka i będą pojawiać się inne. Musimy być ostrożni i wypracować sobie wentyle bezpieczeństwa i nie dali się skusić, co prowadzi do utraty oszczędności - mówił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w rozmowie z portalem Money.pl.

Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x