• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 109 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Las to nie bezpłatne wysypisko!

15 lipca 2020, 10:57, mk
Las przez niektórych wciąż traktowany jest jako bezpłatne wysypisko śmieci. Są one porzucane przy leśnych drogach, w zagłębieniach terenu. Pomimo możliwości bezpłatnego przekazania śmieci do gminnych punktów odbioru, las nadal pozostaje ulubionym miejscem ich wywozu.

Jak informują leśnicy, w stertach śmieci znajdujemy, m.in.: gruz, okna, meble, sprzęt AGD, odpady poremontowe, opony i inne części samochodowe, resztki jedzenia, opakowania... lista jest długa.

Zaśmiecanie lasów z roku na rok przybiera na sile. Mimo czynionych starań przez leśników, w tym prowadzonych działań edukacyjnych, zjawisko trwa. W naszym regionie największy problem występuje w nadleśnictwach Kłodawa i Bogdaniec.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, w ubiegłym roku wydała na likwidację dzikich wysypisk ponad 2 miliony złotych. Z lasów wywieziono 11 tysięcy metrów sześcienny śmieci. Dodatkowe koszty generował wywóz śmieci pozostawianych na obiektach turystycznych i edukacyjnych, gdzie nierzadko wystawione kosze traktowane są jako miejsce zbiórki przywożonych przez „turystów” z domu różnorodnych odpadów.

- Śmieci w lesie to nie tylko aspekt estetyczny, ale każdy winien mieć świadomość, iż śmieci zanieczyszczają środowisko, wody gruntowe, powietrze, stwarzają zagrożenie dla zwierząt i ryzyko wybuchu pożaru – mówi Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Dlatego leśnicy zachęcają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Zabierz 5 z lasu” polegającej na zebraniu podczas wycieczki, spaceru 5 szt. śmieci. Ma to na celu zachęcenie osób do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Fotoreportaż


1/6 Coraz więcej śmieci w lasach

1/6 Coraz więcej śmieci  w lasach

2/6 Coraz więcej śmieci w lasach

2/6 Coraz więcej śmieci  w lasach

3/6 Coraz więcej śmieci w lasach

3/6 Coraz więcej śmieci  w lasach

4/6 Coraz więcej śmieci w lasach

4/6 Coraz więcej śmieci  w lasach

5/6 Coraz więcej śmieci w lasach

5/6 Coraz więcej śmieci  w lasach

6/6 Coraz więcej śmieci w lasach

6/6 Coraz więcej śmieci  w lasach

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości