Test na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu [zdjęcia]

16 maja 2020, 16:43, red
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
W piątek na terenie kompleksu szpitala zakaźnego przy ul. Walczaka w Gorzowie został uruchomiony punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa typu drive thru. To oznacza, że każda osoba, która będzie miała wykonywany test na koronawirusa, nie będzie musiała wysiadać z samochodu.

W Gorzowie nie ma obecnie żadnej osoby zakażonej kornawirusem i nikt z dodatnim wynikiem nie przebywa w szpitalu zakaźnym przy ul. Walczaka. Od początku marca do teraz zakażonych było tylko 2 mieszkańców Gorzowa oraz 2 mieszkańców powiatu gorzowskiego. Z kolei w całym województwie zachorowały łącznie 92 osoby, z czego aż 78 osób zostało wyleczonych z koronawirusa (stan na piątek 15 maja). To oznacza, że na ten moment zakażonych jest zaledwie 14 osób – wszystkie z południa województwa lubuskiego.

Pomimo dobrej sytuacji epidemiologicznej, w piątek 15 maja na terenie kompleksu szpitala zakaźnego przy ul. Walczaka został uruchomiony punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa typu drive thru. Kierowcy są badani bez konieczności wychodzenia z samochodu.

Mogą z niego korzystać osoby skierowane na badanie w 12 dniu kwarantanny. Próbki na obecność koronawirusa pobierają pracownicy medyczni Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

- To rozwiązanie minimalizuje kontakt pracowników szpitala z osobami potencjalnie zakażonymi koronawirusem. Negatywny wynik testów wszystkim nam da pewność, że osoby badane są zdrowie, a im pozwoli bezpiecznie wrócić do normalnego życia i codziennej aktywności – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Punkt drive thru jest podzielony na pięć stanowisk - strefa oczekiwana, strefa ewidencji, strefa badań, strefa odpoczynku i strefa odkażania. W strefie oczekiwania kierowca czeka na przyjęcie, ma też czas na przygotowanie dokumentów, które należy okazać w strefie ewidencji. W strefie badań personel medyczny pobiera od pacjenta wymaz z gardła i nosogardzieli. W kolejnej - strefie odpoczynku - kierowca i pasażerowie odpoczywają po wykonanym badaniu. Tam też można zgłosić dolegliwości, które wystąpiły po badaniu. W kolejnej strefie samochód zostaje poddany dezynfekcji z zewnątrz. Na koniec auto przejeżdża przez matę, która dezynfekuje koła pojazdu.

Wszystko trwa kilkanaście minut i odbywa się z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa zarówno dla pracowników medycznych, żołnierzy i osób badanych. Mobilny punkt pobrań w szpitalu zakaźnym będzie działał codziennie w godz. od 9 do 13. Próbki będą badane przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jeśli wynik badania będzie pozytywny z pacjentem skontaktuje się pracownik sanepidu i określi dalsze postępowanie. Jeśli wynik będzie negatywny badana osoba nie będzie zwolniona z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny do końca wyznaczonego terminu.

Za utworzenie punktu pobrań i zabezpieczanie poszczególnych sekcji odpowiadają żołnierze 151. Batalionu Lekkiej Piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

FotoreportażPodziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x