Gorzów: Każdy pracownik medyczny szpitala może zrobić test na koronawirusa

20 kwietnia 2020, 15:10, red
fot. WSzW
Władze szpitala w Gorzowie zdecydowały, że każdy pracownik medyczny będzie mógł się poddać badaniu na obecność koronawirusa. Co istotne, wykonanie testu jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Pierwszym testom poddali się pracownicy szpitala zakaźnego przy Walczaka oraz szpitalnego oddziału ratunkowego przy Dekerta.

Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego zdecydował, że każdy pracownik medyczny gorzowskiego szpitala będzie mógł zostać poddany badaniom na obecność koronawirusa. Wykonanie testu jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne.

Pierwsze testy pracowników rozpoczęły się już w piątek 17 kwietnia. Z tej możliwości skorzystały już dwa zespoły: zespół medyczny szpitala zakaźnego przy ul. Walczaka oraz szpitalnego oddziału ratunkowego przy ul. Dekerta

- Zestawy testowe trafią do 47 komórek medycznych szpitala. Wśród nich są m.in. oddziały szpitalne, poradnie i zakłady diagnostyczne. Wymazy z nosa lub nosogardzieli będzie pobierać osoba wyznaczona przez kierownika danej komórki; wymazy trafią do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, a stamtąd do wyznaczonego laboratorium – opowiada Agnieszka Wiśniewska, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Badanie RT-PCR jest badaniem wykonywanym techniką amplifikacji kwasu nukleinowego. To test genetyczny, który pozwala na wykrycie wirusa w próbce wymazu pobranego od pacjenta z plwociny lub wymazu nosowo-gardłowego. Badanie RT-PCR jest podstawowym testem zalecanym przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO). Badania pracowników szpitala potrwają do 23 maja.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x