Ważne zmiany dla osób jadących do Niemiec

8 kwietnia 2020, 09:48, red
fot. archiwum
Niemiecki sztab kryzysowy podjął decyzję, że od piątku 10 kwietnia zaostrzone zostają przepisy dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa. Osoby wracające do Niemiec zostaną poddane obowiązkowej kwarantannie. Podróżujący bez uzasadnionego powodu nie będą mogli wjeżdżać do Niemiec.

Republika Federalna Niemiec w ostatnich tygodniach podjęła szereg decyzji, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ograniczono kontakty z innymi osobami do minimum, zabroniono zgromadzeń powyżej dwóch osób czy też zamknięto m.in. restauracje, kawiarnie, dyskoteki, teatry czy obiekty sportowe.

Teraz niemiecki federalny sztab kryzysowy pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel ogłosił, że od piątku 10 kwietnia do odwołania, zaostrzone zostają przepisy dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa. Najważniejszą zmianą jest to, że osoby wracające do Niemiec będą musiały poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Kwarantannie nie będą podlegać osoby bez objawów chorobowych, które:

- codziennie dojeżdżają do/z Niemiec do pracy („Pendler”),

- muszą dojechać do/z Niemiec na kilka dni w niezbędnym celu zawodowym;

- poruszają się w tranzycie do kraju swojego zamieszkania (np. obywatel polski przejeżdżający z Francji przez Niemcy w drodze do Polski).

Osoby, które przyjeżdżają do Niemiec do pracy na co najmniej kilka tygodni, będą musiały poddać się dwutygodniowej kwarantannie lub pracodawca będzie musiał podjąć równoważne działania w celu zachowania higieny i unikania kontaktów międzyludzkich.

Ważne jest również to, że podróżujący bez uzasadnionego powodu nie mogą wjeżdżać na terytorium Niemiec. Odwiedziny rodziny w okresie świątecznym lub odebranie członka rodziny, który wylądował na niemieckim lotnisku, nie będą uznawane przez niemiecką policję jako uzasadniony powód wjazdu do Niemiec i takie osoby nie będą wpuszczane na teren kraju. Jednak ostateczną decyzję podejmuje każdorazowo policjant podczas kontroli.

Władze niemieckie nie zapowiedziały wprowadzenia od piątku 10 kwietnia regularnych kontroli granicznych z Polską. Zadanie kontrolowania osób przekraczających granicę z Polski do Niemiec pozostaje w gestii niemieckiej policji. Utrzymane zostają regularne kontrole graniczne z Austrią, Danią, Francją, Luksemburgiem i Szwajcarią.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości