Wiadomości

W regionie pojawiło się pierwsze ognisko ptasiej grypy

24 marca 2020, 21:27, newslubuski.pl
fot. archiwum / zdjęcie poglądowe
W gminie Krzeszyce w powiecie sulęcińskim potwierdzono pierwszy w tym roku przypadek ptasiej grypy. Ognisko wirusa wykryto na fermie indyków, gdzie utrzymuje się blisko 94 tys. młodych indyków. Wszystkie ptaki będą musiały zostać zutylizowane.

Z wirusem ptasiej grypy w naszym regionie walczyliśmy w grudniu 2016 roku oraz aż do połowy 2017 roku. Od tamtej pory w północnej części województwa lubuskiego nie mieliśmy do czynienia z tym wirusem. Aż do teraz. Ptasia grypa typu H5N8 pojawiła się na fermie indyków w miejscowości Muszkowo w gminie Krzeszyce w powiecie sulęcińskim.

Mężczyzna kilka dni temu poinformował inspekcję weterynaryjną o masowym padnięciu swoich 600 indyków. Pobrane próbki wysłano do laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego badającego ptasią grypę.

Natomiast we wtorek 24 marca wyniki badań potwierdziły obecność wirusa typu H5N8. Teraz około 94 tysięcy młodych indyków trzeba będzie uśpić i zutylizować. Ponadto wojewoda lubuski wyda rozporządzenie wyznaczające obszar zapowietrzony, czyli okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony - co najmniej 10 km od ogniska.

Z kolei powiatowy lekarz weterynarii w Sulęcinie będzie próbował ustalić źródło zakażenia indyków. Ptasia grypa to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Wirus H5N8 należy do szczepów zjadliwych dla ptaków, ale niestwarzających zagrożenia dla człowieka.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości