Nowa karetka bariatryczna dla Gorzowa

19 lutego 2020, 12:30, red/inf. prasowa
fot. archiwum
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Gorzowie kupi nowoczesną karetkę bariatryczną. Wszystko dzięki samorządowemu dofinansowaniu w wysokości 500 tys. zł. Obecnie gorzowskie pogotowie posiada 11 ambulansów.
Wojewódzkie Stacje Pogotowia Ratunkowego w województwie lubuskim wzbogacą się o kolejne wysokospecjalistyczne szpitale na kółkach. Dzięki samorządowemu dofinansowaniu w wysokości 1 mln zł zakupią 2 nowoczesne karetki. - W naszym regionie pokazujemy, że ratownictwo to ważna sprawa. Dziś przekazujemy po 500 tys. zł dla każdej z jednostek z Gorzowie i Zielonej Górze, co umożliwi wymianę taboru. To jednostki pierwszego kontaktu, więc są bardzo ważne w systemie ratowania życia i zdrowia mieszkańców – podkreśla Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 500 tys. zł Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie będzie mogła kupić wysokospecjalistyczną karetkę. Będzie to karetka bariatryczna, czyli taka o podwyższony udźwigu - będzie przeznaczona dla zespołu „S”.

– Takie rozwiązanie się sprawdziło. Byliśmy pierwszymi posiadaczami takich noszy. One mają układ elektryczny, co pozwala bez ruszania pacjenta jednemu człowiekowi przewozić go przez przeszkody. Takie nosze z pełnym napędem elektrycznym wspomagają pracę ratowników. Jest duże zapotrzebowanie na takie karetki. Nie ma takiego wyposażenia zbyt wiele na terenie Polski – mówi Andrzej Szmit, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie.

Jednostka chce odnowić posiadany tabor, a tym samym zmniejszyć koszty napraw. Obecnie są one stosunkowo wysokie ze względu na wysoką awaryjność i znaczny stopień zużycia ambulansów.

W 2018 roku gorzowskie pogotowie sprzedało dwa najstarsze ambulanse (roczniki 2001 i 2003), a w 2019 roku dwa kolejne (roczniki 2004, 2007). W tym roku Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie zmuszona będzie zlikwidować ambulans, który 7 września 2019 roku uległ wypadkowi. Pogotowie ma obecnie do dyspozycji 11 ambulansów.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x