Masz ochotę na życie?

7 lutego 2020, 14:33
W najbliższą sobotę (8 lutego) szpital wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi w Ośrodku Radioterapii , przy ul. Dekerta 1.

W godzinach 10.00 – 13.00 będzie można porozmawiać z lekarzami onkologami - radioterapeutami, onkopsychologiem oraz psychologiem, a także wykonać bezpłatne badania laboratoryjne z oznaczeniem markerów nowotworowych – PSA (dla mężczyzn) oraz CA125 (dla kobiet), skontrolować poziom cukru oraz ciśnienia, nauczyć się samobadania piersi i jąder. Nie zabraknie informacji o badaniach profilaktycznych, jakie należy wykonywać regularnie , a są bezpłatnie dostępne w szpitalu.

Zainteresowani nowościami medycznymi będą mogli „zwiedzić” Ośrodek Radioterapii, a tym jego „serce” , czyli bunkry z akceleratorami. Otwarta będzie też "Galeria R”, gdzie można podziwiać grafiki i obrazy lubuskich twórców.

Dzień Otwartych Drzwi organizowany jest z okazji ( już dwudziestego )Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem.

Statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory są przerażające. Warto jednak pamiętać, że tylko 30% zachowań na raka to efekt skłonności genetycznych. Reszta to skutek codziennych zachowań : tego co jemy, jak żyjemy i czy wykonujemy badania profilaktyczne .

Naukowcy i dietetycy nie przypadkiem namawiają nas do jedzenia warzyw i owoców, mniejszych posiłków, rezygnacji z napojów gazowanych i słodzonych i zastąpienie mięsa wieprzowego oraz wołowiny – drobiem, rybami . Z danych American Cancer Society zaprezentowanych w 2012 r. wynika, że spożywanie błonnika zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Czosnek może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, kwas foliowy zawarty w produktach roślinnych raka stercza, jelita grubego i piersi.

Nowotwór szybko zdiagnozowany to szansa na wyleczenie. Już piąty rok w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie istnieje karta diagnostyki i leczenia onkologicznego , co znaczy iż pacjenci z podejrzeniem lub stwierdzeniem nowotworu są badani i leczeni w ramach szybkiej oraz kompleksowej terapii onkologicznej. Dzięki wprowadzeniu oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów poprawiła się dostępność do diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych . Warto przypomnieć, że kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego może wydawać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS) jeśli będzie podejrzewał u pacjenta nowotwór złośliwy.

Najważniejsze są jednak badania profilaktyczne, w tym bezpłatnie wykonywane w naszym szpitalu badania cytologiczne dla pań. W naszym szpitalu funkcjonuje Pracownia Cytologii Ginekologicznej, która jako jedyna w województwie lubuskim wykonuje badania cytologiczne objęte Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

W czasie wydarzenia będziemy rozdawali kupony na bezpłatne wykonanie w szpitalnym laboratorium oznaczenia PSA (marker nowotworowy dla mężczyzn w kierunku raka prostaty) oraz CA125 (marker nowotworowy dla kobiet w kierunku raka jajnika).

Warto także wykonać – bezpłatnie – w szpitalu kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego. To zaproszenie do tych wszystkich, którzy w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywali takiego badania, a są w wieku 50-65 lat.; w wieku 40 lat – jeśli które rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego. Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Pracowni Endoskopowej WSzW w Gorzowie Wlkp. pod numerem telefonu 512 463 661.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x