W pół roku 500 pacjentów w Ośrodku Radioterapii

29 stycznia 2020, 21:48, red
fot. Agnieszka Wiśniewska, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
Właśnie mija pół roku od czasu uruchomienia Ośrodka Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Przez ten okres ośrodek przyjął prawie 500 pacjentów, jednocześnie wprowadzając nowe procedury i świadczenia dla osób chorych na różne nowotwory.

- Na uruchomienie ośrodka czekaliśmy długie lata. Nawet nie tyle zarząd szpitala, co sami pacjenci. Udało się nam utworzyć ośrodek, zdobyć pieniądze na jego funkcjonowanie, pozyskać kadrę medyczną, fizyków i cały sztab ludzi, którym powierzyliśmy życie i zdrowie naszych pacjentów. Dzięki temu chorzy nie muszą na leczenie jeździć do innych ośrodków takich jak Poznań, Szczecin. Bydgoszcz czy Warszawa. Wszystko mamy na miejscu – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Ośrodek Radioterapii w gorzowskim szpitalu jest jednym z najmłodszych ośrodków w kraju oraz jednym z najlepiej wyposażonych miejsc tego typu. Są tam możliwości przygotowania indywidualnych planów leczenia w oparciu o PET, MRI i TK.

- Zaletą naszej linii terapeutycznej jest stosunkowo krótki czas wykonywania procedur medycznych, to znaczy, że u nas pacjent znacznie mniej czasu spędza w bunkrze niż w innych ośrodkach w kraju. Zakład radioterapii w gorzowskim szpitalu to jedna z dwóch w Polsce placówek, które są wyposażone w narzędzie zwane superłukiem przeznaczone do leczenia wieloośrodkowych zmian w mózgowiu. To co w innych ośrodkach wykonuje się do 1-1,5 godziny u nas trwa zaledwie kwadrans – opowiada dr n. med. Edyta Wolny-Rokicka, kierownik Ośrodka Radioterapii.

Gorzowski Ośrodek Radioterapii w założeniach miał przyjmować kilkuset pacjentów rocznie. Już dziś wiadomo, że leczy się tu dużo więcej osób, dla których - w ściśle określonych wskazaniach - to jedyna forma leczenia onkologicznego . Warto też wiedzieć, że radioterapię można stosować nie tylko w leczeniu chorób nowotworowych. Z powodzeniem sprawdza się też w leczeniu ostróg piętowych, tzw. łokci tenisisty, czy zespołach bolesnego barku.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x