Gorzów: Na przystankach pojawią się informacje o jakości powietrza

2 listopada 2019, 20:00, ak
fot. archiwum
Miasto bierze się w końcu za monitoring i system informacji pasażerskiej. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg i szukają firmy, który zajmie się wdrażaniem nowego systemu w Gorzowie. Nowością jest to, że na tablicach LED informujących o czasie przyjazdu autobusu lub tramwaju pojawi się również informacja o czystości powietrza.

Władze Gorzowa ogłosiły właśnie przetarg na budowę systemu informacji pasażerskiej i rozbudowę wraz z przebudową monitoringu miejskiego w ramach zadania "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie". Chętne firmy mogą zgłaszać się do wtorku 3 grudnia 2019 roku.

System informacji pasażerskiej, to nic innego jak tablice świetlne LED, które będą w czasie rzeczywistym informowały pasażerów za ile przyjedzie autobus czy tramwaj danej linii. Tablice mają zostać zainstalowane na 34 przystankach w całym mieście – wszystkie z systemem zapowiedzi głosowej. Ponadto w autobusach i tramwajach mają zostać zamontowane urządzenia służące do sterowania informacją pasażerską.

Nowością jest to, że tablice informujące o tym, kiedy przyjedzie autobus lub tramwaj będą miały również wyświetlać jakość powietrza jeżeli chodzi o stężenia pyłów PM 2,5 oraz PM 10. Na tablicy będą wyświetlały się cztery komunikaty - jakość dobra (kolor zielony), jakość średnia (kolor pomarańczowy), jakość zła (kolor czerwony) i jakość bardzo zła (kolor fioletowy).

Tablice LED informujące o przyjeździe komunikacji miejskiej oraz o jakości powietrza zostaną zainstalowane na przystankach autobusowych/tramwajowych: Jagiełły, AWF-Estkowskiego, rondo Myśliborskie, Fredry, Towarowa, osiedle Słoneczne, Wieprzyce, GLS, Pomorska, Piaski, Szpital Psychiatryczny, Galeria Manhattan i Arsenał.

Natomiast pozostałe tablice systemu informacji pasażerskiej zostaną umieszczone na przystankach: rondo Szczecińskie, Pegaz, Fabryczna, Kwiatowa, Plac Słoneczny, hotel Mieszko, Kombatantów, Zakład Energetyczny i Plac Staromiejski.

 

Natomiast w ramach projektu dotyczącego systemu monitoringu miejskiego, wykonawca dostarczy i zamontuje 33 nowe kamery, utworzy centrum serwerowej w Urzędzie Miasta przy ul. Sikorskiego oraz główne centrum monitoringu wizyjnego w budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Wyszyńskiego. Będzie musiał również zdemontować stare kamery, a w ich miejsca zainstalować nowe urządzenia.

Nowe kamery pojawią się m.in. na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Dąbrowskiego, koło przystanku AWF-Estkowskiego, na rondzie Myśliborskim, na Fredry, przy ul. Fabrycznej w okolicach sklepu Netto, na skrzyżowaniu ul. Śląskiej i Kwiatowej, na przystanku tramwajowym Osiedle Słoneczne, na skrzyżowaniu ul. Kostrzyńskiej i Dobrej, na skrzyżowaniu ul. Walczaka i Piłsudskiego, przy pętli tramwajowej na os. Piaski, przy skrzyżowaniu ul. Okulickiego i Szarych Szeregów, przy ul. Sikorskiego koło nisz, na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Herberta, przy ul. Obotryckiej, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Sikorskiego, przy ul. Spichrzowej, na Chrobrego koło Arsenału, na Bulwarze Wschodnim.

Pierwsze tablice oraz nowe kamery monitoringu pojawią się w Gorzowie w 2020 roku, chociaż system miał być już wprowadzony w 2017 roku. Skąd takie opóźnienia? Wszystko ze względu na poślizgi w inwestycjach miejskich, przez co trzeba było zmienić harmonogram. Wykonawca ma 10 miesięcy od dnia podpisania umowy na zamontowanie kamer monitoringu miejskiego oraz tablic systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x