Dwie porodówki zostały zamknięte

3 lipca 2019, 13:21, red
Od 1 lipca nie działają oddziały położniczo-ginekologiczne w szpitalu w Skwierzynie oraz w Kostrzynie nad Odrą, które należą do spółki Nowy Szpital. Zgodę na zamknięcie porodówek wydał wojewoda lubuski. Władze szpitala zdecydowały zamknąć oddziały z uwagi na zbyt małą liczbę porodów.

Coraz więcej oddziałów położniczo-ginekologicznych w szpitalach na terenie całej Polski jest zamykanych. Wszystko przez zbyt małą ilość porodów. Według najnowszych wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, aby prowadzenie porodówki miało sens, na danym oddziale położniczo-ginekologicznym powinno być 400 porodów rocznie. Niestety w wielu szpitalach ta liczba nie przekracza nawet 200.

Dlatego też z dniem 1 lipca zostały zamknięte porodówki w szpitalu w Skwierzynie oraz w Kostrzynie nad Odrą, które należą do spółki Nowy Szpital. Skąd decyzja władz szpitala o zamknięciu ważnego oddziału w dwóch placówkach na terenie województwa lubuskiego? Wszystko przez zbyt małą ilość porodów oraz brak personelu. W 2018 roku na porodówce w Kostrzynie nad Odrą urodziło się zaledwie 180 dzieci. Z kolei w Skwierzynie było 318 porodów.

Zgodę na zamknięcie oddziałów w Skwierzynie i Kostrzynie nad Odrą wydał wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Oba oddziały zostały oficjalne zamknięte do końca 2019 roku i nie wiadomo czy w 2020 roku w ogóle zostaną ponownie otwarte.

Tym samym kobiety, które planowały rodzić w Skwierzynie będą musiały udać się do szpitala w Gorzowie, Międzyrzeczu, Sulęcinie lub Międzychodzie. Natomiast ciężarne z Kostrzyna nad Odrą będą miały do wyboru Gorzów, Słubice lub Dębno.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości