Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet. Co zrobić?

5 kwietnia 2018, 18:50, red
Zastanawiałeś się kiedyś, co zrobić, kiedy ktoś weźmie na ciebie kredyt? Myślisz, że taka sytuacja nigdy cię nie dotknie? Według Związku Banków Polskich w ciągu 8 lat, począwszy od 2006 roku, w naszym kraju doszło do próby wyłudzenia świadczeń na łączną kwotę bliską 300 mln zł. 67 tysięcy prób oszustwa zostało w tym czasie udaremnionych. Nadal uważasz, że to problem, który ci realnie nie zagraża?

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Codziennie dochodzi do ponad 21 prób wyłudzenia kredytu lub pożyczki - takie dane za lata 2008 - 2016 podał Związek Banków Polskich. Od kiedy dostępne są pożyczki na dowód osobisty, złodzieje tożsamości stają się coraz bardziej zuchwali. Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczkę przez internet? Na pewno warto monitorować bazy Biura Informacji Kredytowej oraz sprawdzać siebie w biurach informacji gospodarczej, takich jak BIG InfoMonitor SA, Krajowy Rejestr Długów, ERIF, czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG). Raport na własny temat pobierzesz ze stron tych instytucji za darmo, raz na pół roku. Uzyskasz w ten sposób wiedzę, dotyczącą aktywności kredytowej.

Oczywiście przed wyłudzeniem kredytu lepiej się bronić, niż zapobiegać skutkom oszustwa. Dobrym zabezpieczeniem są Alerty BIK. Aktywując tę usługę, otrzymasz powiadomienia w formie sms-a i/lub maila za każdym razem, gdy instytucja finansowa współpracująca z BIK złoży zapytanie dotyczące twoich danych. Jeśli ubiegasz się o kredyt albo pożyczkę w danej instytucji, nie musisz się niczym martwić. Natomiast zaalarmować powinna cię sytuacja, gdy informacje zawarte w alercie nic ci nie mówią. Wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na twoje dane. Żeby skorzystać z Alertu BIK, załóż konto na stronie internetowej Biura i wykup pakiet (cena 79 zł), dzięki któremu będziesz otrzymywał powiadomienia przez najbliższych 12 miesięcy.

Jako że tylko banki mają prawny obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej w BIK, warto skorzystać z analogicznych do Alertów BIK usług KRD i ERIF. Firmy pożyczkowe bardzo często korzystają z baz biur informacji gospodarczej. Aktywując usługę KRD - Bezpieczny PESEL oraz usługę AUTOMONITORINGU w ERIF, masz większe szanse na uniknięcie oszustwa. Otrzymasz powiadomienia przy każdorazowej próbie weryfikowania twoich danych przez jakikolwiek podmiot.

Wyłudzenie kredytu - jak się bronić?

Co zrobić, gdy ktoś próbuje wziąć na ciebie pożyczkę? Jak postępować po otrzymaniu powiadomienia z BIK albo jednego z biur informacji gospodarczej? Powinieneś niezwłocznie skontaktować się z instytucją, do której skierowane zostało zapytanie na twój temat. BIK albo BIG przekaże następnie do banku lub firmy pożyczkowej informację o zakwestionowaniu zapytania, dzięki czemu uchronisz się przed konsekwencjami oszustwa.

Jakie metody stosują złodzieje tożsamości?

Zastanawiasz się, czy pożyczanie przez internet jest bezpieczne? Jest, pod warunkiem, że zachowasz ostrożność i będziesz świadomy zagrożeń, jakie na ciebie czyhają. Złodzieje tożsamości polują na wrażliwe dane, takie jak numer PESEL, czy seria i numer dowodu osobistego. Często tylko tyle wystarczy do zaciągnięcia pożyczki na dowód. Dlatego tak ważne jest pilnowanie dokumentów. Pamiętaj, żeby nie zostawiać nigdzie dowodu, ani nie podawać swoich danych osobom postronnym.

Oszuści często wysyłają maila, podszywając sie pod banki i prosząc w nich o aktualizację danych osobowych. Mogą próbować tego samego, podając się za telefonicznych konsultantów. Innym sposobem, z którym być może spotkałeś się na portalach społecznościowych, jest oferowanie bardzo atrakcyjnej pracy. Zazwyczaj propozycja dotyczy pracy zdalnej na podstawie umowy o dzieło. Jeśli nie znasz osoby oferującej zatrudnienie, nie podawaj danych do umowy bez uprzedniego upewnienia się, co do uczciwości potencjalnego pracodawcy.

Uważaj również na podejrzane aplikacje i zawsze zwracaj uwagę, czy strona pożyczkodawcy jest zabezpieczona za pomocą protokołu HTTPS. Zmniejszy to szansę na wyciek wrażliwych informacji, które przekazujesz. Nie lekceważ również kwestii stopnia złożoności haseł. Zawsze staraj się, żeby zawierały małe i wielkie litery, znaki specjalne i cyfry. Nie używaj też wszędzie tego samego hasła. W ten sposób tylko ułatwiasz pracę oszustom.

Zastrzeżenie dowodu osobistego

Ukradziony lub zgubiony dowodu osobisty to sprawa, której nie można bagatelizować i wymaga natychmiastowej reakcji. Niezwłocznie podejmij kroki mające na celu zastrzeżenie dokumentu. Istnieją dwie drogi; pierwsza zaczyna się na najbliższym komisariacie policji. Udaj się do niego i zawiadom funkcjonariuszy o utracie dowodu. Niestety policjanci nie posiadają narzędzi, umożliwiających zastrzeżenie dokumentu. Zgłoszenie sprawy pomoże w przypadku popełnienia przestępstwa z użyciem zagubionego dowodu osobistego. Kolejnym twoim przystankiem powinien być najbliższy organ gminy. Tam poproście o zaświadczenie potwierdzające utratę dokumentu. Będziecie mogli posługiwać się nim do momentu wyrobienia nowego. Zgubiony dowód należy również zgłosić w banku oraz w instytucji pożyczkowej, z którą współpracujecie.

Jak zastrzec dowód osobisty w internecie? Możesz to zrobić bez większego problemu, pod warunkiem, że przed utratą dokumentu zarejestrowałeś się przy jego pomocy w BIK. Dokument zastrzeżesz przy pomocy jednego kliknięcia na stronie Biura. Usługa dostępna jest bezpłatnie dla każdego klienta BIK.

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?

Kiedy odkryjesz, że ktoś wziął na ciebie pożyczkę przez internet, zgłoś to koniecznie na policję. Zawiadomienie może okazać się pomocne, kiedy bank lub instytucja pożyczkowa będzie chciała, żebyś spłacił dług, którego nie zaciągnąłeś. Sprawę powinieneś również przedstawić prokuraturze.

Jeśli zastanawiasz się, od jakiej kwoty wyłudzenie pieniędzy, kwalifikowane jest jako przestępstwo, to musisz wiedzieć, że kwotowe rozgraniczenie dotyczy jedynie kradzieży. W przypadku wyłudzenia, mamy do czynienia z przestępstwem oszustwa i ilość wyłudzonych pieniędzy nie jest czynnikiem, który powinieneś brać pod uwagę przed zgłoszeniem oszustwa na policję bądź do prokuratury.

Kroki, o których mowa wcześniej, niestety nie gwarantują, że sprawa niesłusznie naliczonego długu nie znajdzie finału w sądzie. Wówczas podważyć zasadność roszczeń możesz powołując biegłego grafologa, jeśli zawarcie umowy przypieczętowane zostało podpisem. W przypadku kredytu przez internet na twoją korzyść będzie świadczył wyciąg z konta bankowego. W ten sposób udowodnisz, że pieniądze nigdy nie trafiły na twój rachunek.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości