Pierwszy spacer po Kwadracie

21 lutego 2018, 09:45, ak
fot. gorzowianin.com
Po kilku miesiącach prac, wyremontowany Plac Nieznanego Żołnierza w Gorzowie zostanie w końcu udostępniony dla mieszkańców. Chętni gorzowianie będą mogli przespacerować się wspólnie z prezydentem po Kwadracie. Inwestycja kosztowała blisko 6 mln zł.

Prace na Placu Nieznanego Żołnierza w Gorzowie, czyli na „Kwadracie” rozpoczęły się w czerwcu 2017. Umowa na realizację prac budowlanych została zawarta dokładnie 9 czerwca z terminem realizacji do 10 listopada. Jednak wykonawca podczas prac ziemnych natrafiał na ludzkie szczątki czy też odkrył schron podziemny. To wszystko spowodowało, że nowy termin zakończenia robót wyznaczono na 20 grudnia.

Niestety również ten termin nie został dotrzymany. Jak tłumaczył wykonawca - względu na opóźnienia w dostawie materiałów budowlanych, w szczególności części słupów oświetleniowych oraz ławek, a także z uwagi na potrzebę zakończenia dodatkowych prac w zakresie schronu podziemnego i wyznaczył nowy termin na połowę lutego.

Z kilkudniowym poślizgiem, Kwadrat zostanie w końcu udostępniony dla mieszkańców Gorzowa. W czwartek 22 lutego wykonawca rozpocznie od samego rana demontaż barierek.  Natomiast o godz. 14 gorzowianie wspólnie z prezydentem Jackiem Wójcickim będą mogli przespacerować się po wyremontowanym placu. 

Na Kwadracie wyremontowane zostały wszystkie ciągi piesze. Usunięto betonowe obrzeża trawników i wszelkie bariery architektoniczne. Pojawiły się iluminacje świetlne, oświetlenie LED i... 175 nowych ławek. Ponadto wyremontowany został również schron, który niestety jeszcze nie będzie dostępny dla mieszkańców.

- W schronie zostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Do schronu prowadzą dwa wejścia ,wyjścia zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe. Po otwarciu placu dla mieszkańców,  schron będzie zamknięty i w czasie bieżącym dla nich niedostępny. Jeśli chodzi o koncepcje i plany wykorzystania obiektu dla mieszkańców, wciąż trwają rozmowy i przygotowywane są plany wykorzystania go w celach turystycznych - komentuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Ankieta

Wyremontowany Kwadrat przy Chrobrego

  • Wygląda znacznie lepiej, niż wcześniej51.35%
  • Zupełni mi się nie podoba, sam beton i ławki26.69%
  • Będzie nowe miejsce noclegowe dla bezdomnych16.89%
  • Czekam na otwarcie placu zabaw dla dzieci5.07%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1480

Według wstępnych wyliczeń rewitalizacja „Kwadratu” kosztowała blisko 6 milionów złotych.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->