Live

Strajk nauczycieli w Gorzowie

..,

Relacja

16:02 Pierwszy dzień protestu w gorzowskich szkołach przebiega spokojnie W proteście wzięło udział 58 placówek oświatowych – szkół i przedszkoli. W większości z nich nie było uczniów, rodzice zrezygnowali z ich przyprowadzenia. Opieki wymagało 149 uczniów (we wszystkich placówkach), jednak nie było z tym problemu. Dyrektorzy mieli do dyspozycji odpowiednią liczbę nauczycieli . Ta sytuacja może się jednak zmienić w kolejnych dniach. Dyrektorzy mogą ją oceniać dopiero każdego kolejnego dnia. Dzisiaj przedstawiciele wydziału edukacji, którzy wchodzą również w skład zespołu, spotkają się z dyrektorami szkół. Będą starali się oszacować liczbę nauczycieli przystępujących do pracy w komisjach egzaminacyjnych.
13:13 Otrzymaliśmy oświadczenie nauczycieli z przedszkola miejskiego nr 6 w Gorzowie. Oto jego treść:

My nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 6 w Gorzowie Wlkp.chciałybyśmy poinformować, że w pełni solidaryzujemy się ze strajkującymi nauczycielami i popieramy ich decyzje. Niestety wczorajsze podpisane porozumienie przez NSZZ "Solidarność", z którym nie zgadzamy się, uniemożliwia nam prawne przystąpienie do strajku, ponieważ spór zbiorowy w naszej placówce został przeprowadzony tylko z ramienia tego związku. Decyzja ta skłoniła nas do wystąpienia z szeregów NSZZ "Solidarność" z dniem jutrzejszym.

Grono Pedagogiczne Przedszkola Miejskiego nr 6
11:06 - Żałuję, że nie udało się podpisać porozumienia ze wszystkimi partnerami strony społecznej, czyli ZNP i Forum Związków Zawodowych. Jednak udało się podpisać to porozumienie z Solidarnością. Oczywiście będziemy realizować od 1 września podwyżkę, wyższą niż ta która była zakładana. Jest to część negocjacji i zmiany o których mówiła premier Beata Szydło. Żałuję, że ZNP i Forum Związków Zawodowych nie podpisało tego porozumienia, ale liczymy na to, że się jeszcze przyłączą. Dla nas najważniejsze jest to, aby w środę w spokoju i przy pełnym zabezpieczeniu odbyły się egzaminy. Od dłuższego czasu przygotowywały się do nich dzieci, nauczyciele i rodzice. Dlatego też chcemy, aby odbyło się to bez żadnego stresu. Mam nadzieję, że uczeń jest dla nauczyciela najważniejszy - komentuje Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
10:40 - Pracownicy Urzędu Miasta, którzy z powodu strajku mają problem z opieką nad dziećmi, mogą je zabrać ze sobą do pracy. Proszę też dyrektorów i szefów miejskich instytucji o rozważenie takiej możliwości u siebie - powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. -
10:29 W urzędzie miasta Gorzowa, pod kierownictwem prezydenta Jacka Wójcickiego obraduje zespół do spraw sytuacji kryzysowej w placówkach oświatowych miasta, związanych z protestem nauczycieli i pracowników oświaty. Analizowana jest sytuacja w gorzowskich szkołach. Prezydent apeluje do miejskich instytucji o rozważenie możliwości przychodzenia pracowników z dziećmi i ułatwienie im możliwości opieki nad dziećmi.
9:41 Okazało się, że do strajku ostatecznie nie przystąpiło również Przedszkole Miejskie nr 6 przy ulicy Drzymały. Tym samym w Gorzowie nie protestują łącznie trzy Przedszkola Miejskie - nr 2, nr 6 i nr 18.
09:26 Gorzowski szpital zorganizował tymczasową opiekę dla dzieci swoich pracowników. Tymczasowe "przedszkole" już działa
9:04 - Rodzice, którzy pracują i nie będą mogli zostawić dzieci z dziadkami lub innymi osobami, będą mogły przyprowadzić dzieci do szkoły. W świetlicy będzie zapewniona opieka dla ograniczonej liczby uczniów. Wszystko przez to, że do strajku nie przystąpiło 7 nauczycieli, którzy będą pełnili dyżury - komentuje Jerzy Koziura, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie.
9:02 Gmina Kłodawa na czas strajku zapewniła w poszczególnych sołectwach zajęcia dla dzieci. W zajęciach Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie będą mogli brać udział uczniowie szkół podstawowych z Kłodawy i Różanek. Zajęcia będą odbywały się w godz. 9-14. Ważne, aby rodzice zapisywali swoje dzieci bezpośrednio przed zajęciami u instruktorek świetlic.
8:57 - Zgodnie z zapowiedziami, do strajku przystąpiły wszystkie placówki w Gorzowie i gminie Kłodawa, Deszczno, Santok i Lubiszyn, które jeszcze przed weekendem deklarowały udział w proteście - komentuje Barbara Zajbert, przewodnicząca gorzowskiego oddziału ZNP.
8:40 Nauczyciele, którzy protestują spędzą w szkole tyle czasu, ile mają zapisane w planie lekcji. Z tym tylko, że będą siedzieć w pustych klasach.
8:36 W Gorzowie strajkują wszystkie przedszkola miejskie. Do protestu nie przyłączyły się jedynie Przedszkole Miejskie nr 2 i nr 18.
8:29 Strajkują też szkoły pod Gorzowem - w Deszcznie nie odbywają się żadne zajęcia.
8:28 Otrzymujemy informacje, że Szkoła Podstawowa numer 7 również przystąpiła do strajku.
8:25 W Gorzowie według zapewnień przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego do strajku przystąpiły wszystkie placówki, które wcześniej deklarowały gotowość strajkową
8:05 Do szkół przychodzą rodzice z dziećmi - niektórzy są zdziwieni, że zajęcia są odwołane.
8:00 Protestuje również Szkoła Podstawowa nr 20. Komitet strajkowy rozdaje na wejściu przypinki dla protestujących nauczycieli.
7:55 Do strajku przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 13. Na drzwiach placówki została wywieszona informacja o tym, że nauczyciele protestują i dzisiaj żadne zajęcia nie odbędą się, więc rodzice muszą zapewnić opiekę swoim dzieciom.

Imprezyx
-->