Wiadomości

Zasady dobrego snu – sprzymierzeńca każdego organizmu

30 grudnia 2020, 16:10
Codzienne stresy, problemy w pracy czy szkole, siedzący tryb życia i nadużywanie używek bogatych w kofeinę – oto grzechy główne prawie każdego niedosypiającego człowieka. Brak odpowiedniej dawki regeneracyjnego, głębokiego snu skutkować może nie tylko pogłębiającym się zmęczeniem, ale również – a może przede wszystkim – problemami ze zdrowiem, a nawet chorobami, w tym nowotworowymi. Dlatego warto zadbać o odpowiednią jakość odpoczynku. Oto kilka ważnych zasad zdrowego, dobrego snu – warto wcielić je w życie już dzisiaj!

Dlaczego sen jest taki ważny?

Jak każda funkcja naszego organizmu, tak i sen ma swoją niebagatelną rolę. W czasie głębokiego relaksu nasz organizm odpowiednio się regeneruje: narządy wewnętrzne odpoczywają od intensywnej pracy, serce reguluje swój rytm, krew przepływa przez nie wolniej, słowem – całe ciało przechodzi w swoisty tryb czuwania. W czasie snu regeneruje się również nasz mózg, co pomaga w późniejszej intensywnej jego pracy. Nie bez znaczenia jest to, że możemy się wyciszyć i pozwolić sobie na odpowiednią dawkę odpoczynku. Jakość snu, jego głębokość oraz długość regulowane są przez melatoninę – hormon produkowany przez niewielki gruczoł w mózgu, czyli szyszynkę. Melatonina ma znaczny wpływ nie tylko na odpoczynek, ale reguluje intensywność prac różnych narządów, ma wpływ na rytm dnia naszego organizmu, a także przyczynia się do poziomu stresu. Dlatego odpowiedni jej poziom jest nader istotny. Niedobór melatoniny jest główną przyczyną bezsenności.

Zasady zdrowego snu

Oto kilka zasad, które pozwolą na poprawę jakości snu.

  • - Melatonina – warto dbać o jej odpowiednią dawkę. Jeśli nasz organizm nie produkuje jej wystarczająco dużo, wskazana jest suplementacja.
  • - Odpowiednie warunki do spania – wywietrzmy sypialnię przed pójściem do łóżka. Dbajmy o świeżą, pachnącą pościel i odpowiednią temperaturę w pokoju.
  • - Wyciszenie – nie słuchajmy głośnej muzyki. Zasypiajmy w ciszy lub towarzystwie muzyki relaksacyjnej. Nie oglądajmy drastycznych, gwałtownych obrazów tuż przed snem. I wreszcie – odłóżmy telefon z dala od poduszki!
  • - Regularność – starajmy się kłaść o tej samej godzinie. Ureguluje to sen i sprawi, że będzie on bardziej regeneracyjny.

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości