Zobacz, jak ma wyglądać ul. Wełniany Rynek [zdjęcia]

6 stycznia 2020, 15:07, red
Urzędnicy w końcu opublikowali raport z wynikami testów, które zostały przeprowadzone przy ul. Wełniany Rynek w centrum Gorzowa. Patrząc na wizualizacje znajdujące się w dokumencie, ma być przyjaźnie dla mieszkańców i zielono.

Testy przy ul. Wełniany Rynek zakończyły się pod koniec listopada 2019 roku, natomiast 15 grudnia 2019 roku miał zostać przedstawiony raport ze spostrzeżeniami co do zagospodarowania tej przestrzeni. Dokument został opublikowany dopiero na początku stycznia 2020 roku. Raport ma 94 strony i zawiera takie rozdziały jak m.in. analiza ruchu i parkowania przed testowaniem, analizy ruchu i parkowania w trakcie testowania, wywiady z użytkownikami w trakcie testowania czy też wnioski z badań, a rozwiązania projektowe. Cały raport przeczytasz TUTAJ.

Jak się okazuje, w raporcie nie znalazły się żadne zaskakujące tezy, o których nie byłoby wcześniej wiadomo. Chodzi m.in. o kontrowersje dotyczące dostaw czy parkowania. W dokumencie możemy przeczytać, że pracownicy usług i sklepów zlokalizowanych przy deptakach chcieli, aby umożliwić dostawcom wjazd. - Część z nich mówiła, że dla uporządkowania ruchu dostawców wystarczyłoby dopuszczenie go jedynie w określonych godzinach. Inni wnioskowali o wprowadzenie dodatkowych kopert - wielu przedsiębiorców chciało usytuowania ich przed swoimi lokalami – tłumaczy Iga Kalbarczyk z biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji.

Drugim tematem budzącym wiele emocji było parkowanie. - Przez cały czas trwania projektu ścierały się argumenty osób proponujących ograniczanie, a nawet wyprowadzenie ruchu aut z centrum miasta oraz grupy wnioskującej o zachowanie czy zwiększenie liczby miejsc postojowych na ul. Wełniany Rynek. Wśród przeciwników ograniczania miejsc postojowych znaleźli się przede wszystkim przedsiębiorcy z tej ulicy, którzy mówili o konieczności powrotu do stanu sprzed testu lub o wprowadzeniu rotacyjnych miejsc postojowych – opowiada Kalbarczyk.

Urzędnicy ponadto twierdzą, że najlepszym przyjęciem cieszyły się rozwiązania mające na celu uspokojenie ruchu i uniemożliwienie nielegalnego parkowania. W raporcie możemy przeczytać, że poparła je większość osób, które mówiły, że wcześniej przeszkadzała im dominacja aut na tym obszarze, a teraz mogą swobodnie się tędy poruszać. Dobrze oceniane były również karty wjazdu na podwórka, chociaż w tej kwestii mieszkańcy zgłaszali różne propozycje - np. wydanie kart weekendowych dla bliskich lub większej liczby kart dla rodzin posiadających więcej niż jedno auto.

Urzędnicy zdecydowali, że zanim ul. Wełniany Rynek i Hawelańska zostaną przebudowane, to w centrum wprowadzą rozwiązanie tymczasowe. Będzie ono polegało na pozostawieniu części miejsc parkingowych ukośnych na Wełnianym Rynku od kawiarni Red Coffee do ulicy Dzieci Wrzesińskich. Zachowana zostanie również przejezdności tej ulicy.

Natomiast docelowo, już po przebudowie ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej, w dalszym ciągu zostanie zachowana przejezdność ul. Wełniany Rynek. Miejsca postojowe na tej ulicy zostaną jednak zlikwidowane. Dostawy towarów dla przedsiębiorców będą mogły być prowadzone w godzinach od godz. 6 do 9. Na ulicy Hawelańskiej ruch samochodów i sposób parkowania będzie się odbywał na wcześniej obowiązujących zasadach. Ponadto ścisłe centrum Gorzowa ma być przyjazne dla mieszkańców i zielone. W planach jest utworzenia ogródków gastronomicznych i posadzenie drzew.

FotoreportażPodziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x