Wiadomości

Zostań w domu – ostrzega RCB

9 marca 2019, 20:11, red
fot. archiwum
Wielu mieszkańców naszego regionu otrzymało dziś na swój telefon komórkowy alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest to ostrzeżenie przed silnym wiatrem, który wystąpi wieczorem i w nocy.

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami, który uruchomiony został w ubiegłym roku. Krótką, bezpłatną wiadomość tekstową otrzymują wszystkie osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu.
Dziś RCB rozesłało komunikat następującej treści:

Uwaga! Dziś (9.03) wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu, jeśli możesz.


Na terenie województwa lubuskiego ogłoszono alert 2 stopnia. Co to oznacza?
Alert 2. stopnia wydawany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. „Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – przestrzega IMGW.

Jak informuje Radio Zet, aby korzystać z alertu wysyłanego przez RCB, nie trzeba instalować żadnych aplikacji. Nie trzeba się także nigdzie zapisywać ani rejestrować. Otrzyma go każdy, kto znajduje się w zasięgu zagrożenia, bez względu na to, z którego usług operatora korzysta. Co ważne, wysłanie alertu nie stanowi naruszenia bezpieczeństwa danych osób, które go dostaną - numer nie trafia do żadnej specjalnej bazy danych i nie jest przechowywany.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości