Sprawdzają instalacje gazowe

13 kwietnia 2017, 11:12, red
Nie ma powodów do obaw. Instalacje gazowe sprawdzane są regularnie – to nasz obowiązek – informuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Specjaliści, po tragicznych wydarzeniach na Dolnym Śląsku baczniej przyglądają się instalacjom.

Kontrole to podstawa. Jak mówi prawo budowlane, obowiązkiem każdego gospodarza jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Tak jak w przypadku budynków wielorodzinnych, także w swoich domach musimy raz w roku obowiązkowo kontrolować instalacje. Jeżeli chodzi o budynki wielorodzinne, sprawa jest prosta. O przeglądy dbają ich właściciele, które takie czynności zlecają zarządcom. - Wszystkie budynki, które są własnością gminy mają wymienione instalacje gazowe. Spełniają one najnowsze wymogi – wyjaśnia w rozmowie z radiem Plus Gorzów dyrektor gorzowskiego ZGM – Paweł Jakubowski.

Gorzej jest w domkach jednorodzinnych. Tam za wizytę specjalistycznej firmy musimy zapłacić sami i często to lekceważymy. Jednak gdy coś się wydarzy, w najlepszym przypadku od firmy ubezpieczeniowej nie uzyskamy odszkodowania.

Innym problemem jest to, że podczas przeglądów gazowych często nie jest sprawdzany ani stan instalacji, ani stan urządzeń działających na gaz. Kontrolerzy badają tylko, czy gaz się nie ulatnia. Nie zawsze jednak robią to starannie, nie zawsze są też w stanie wejść do wszystkich mieszkań, bo na przykład lokatorów nie ma akurat w domu.


Podziel się


Komentarze
Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże