Strajku nie będzie. Szpital podpisał kontrakt

9 stycznia 2017, 14:08, umwl/aw
Wielospecjalistyczny szpital w Gorzowie podpisał kontrakt z NFZ na rok 2017. Jego wartość opiewa na kwotę 211 mln zł, która w opinii związków zawodowych działających przy lecznicy jest zbyt niska.

W związku z prowadzonym protestem, ze związkowcami i władzami szpitala spotkała się marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. - Udało się uzyskać kompromis, ponieważ dla spokojnej pracy szpitala potrzebna jest realizacja kontraktu już od stycznia. Związki zawodowe zgodziły się ustąpić, ale pod warunkiem, że właściciel, czyli samorząd województwa będzie monitorował stale realizację kontraktu i zabiegał o jego zwiększenie – wyjaśniła marszałek Elżbieta Polak.

Szpital wykonał bardzo dużo niewykonań. Wykonanie różni się od planu ze stycznia 2016 roku. Natomiast nowy kontrakt został podpisany na poziomie ze stycznia 2016 roku. Tak stało się również we wszystkich innych szpitalach wojewódzkich. Zarząd szpitala podpisał taki kontrakt. Rozmowy z protestującymi przeciwko takiej wysokości kontraktu z przedstawicielami związków zawodowych oraz władzami szpitala przyniosły kompromis. Zgodnie z jego założeniami Zarząd Województwa będzie apelował do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie środków finansowych dla regionu lubuskiego.

Wysokość kontraktu szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia jest ważna nie tylko w kontekście działalności bieżącej szpitala, ale także w kontekście jego rozwoju. - Szpital czeka duża inwestycja, jaką jest budowa Ośrodka Radioterapii, która już została zakontraktowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 na kwotę 22 mln zł. Sprzęt wysokospecjalistyczny chcemy zakupić w ramach rządowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi. Część środków przeznacza na te zadania samorząd województwa 8 mln zł łącznie. W sumie niewielka kwota jest po stronie szpitala. Ale potrzebuje on jeszcze środków na poprawę warunków hospitalizacji i na realizację innych mniejszych inwestycji. Myślę, że warto walczyć o nowy większy kontrakt, bo szpital ma potencjał – opowiadała marszałek Polak.

Szpital wykonał w 2016 dużo więcej niż zaplanowano w ramach kontraktu. Było to 171 mln zł, nadywkonania wyniosły ponad 18 mln. Częściowo zostały zapłacone.  


Podziel się


Komentarze
Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Warta Residence Gorzów Wielkopolski