Sportowe podsumowanie 2016 roku

31 grudnia 2016, 11:19, red
Mijający rok przyniósł gorzowskim kibicom wiele emocji i wrażeń. Portal gorzowianin.com wybrał pięć najważniejszych sportowych wydarzeń.

5. Spadek Stilonu Gorzów do IV ligi

Stało się – po tylu latach walki Stilon Gorzów opuścił szeregi III ligi i spadł o klasę niżej. Sezon 2015/2016 był zdecydowanie nieudany dla gorzowskich piłkarzy. Gra niebiesko-białych była często nieskuteczna, a w niektórych meczach brakowało po prostu pomysłu na rozegranie piłki. To spowodowało, że prawie do ostatniej kolejki musieli walczyć o utrzymanie.

Po cichu mówiło się o awansie do II ligi, jednak trzeba było przełknąć gorycz porażki i w sezonie 2016/2017 zacząć wszystko od nowa w IV lidze. Tutaj już szło im o wiele lepiej i wygrywali praktycznie wszystkie spotkania. Jednak jak można porównywać grę zawodowych i doświadczonych piłkarzy do zespołu złożonego z zawodników dla których „kopanie piłki” to dodatkowa rozrywka, a nie sposób na życie.

4. Awans piłkarzy ręcznych do I ligi

Odrodzenie się piłki ręcznej w Gorzowie to była świetna wiadomość dla wielu kibiców szczypiorniaka. Piłkarze ręczni, którzy występowali w barwach gorzowskiej Stali pokazali klasę i waleczność – udało się im awansować do zaplecza ekstraklasy.

Na szczęście gorzowscy szczypiorniści nie spoczęli na laurach i pokazali w I lidze, że nie odstają od reszty. Z pozostałymi zespołami walczyli jak równy z równym i przez dłuższy czas byli niepokonani. Na koniec roku piłkarze ręczni Stali Gorzów zajmują czwarte miejsce w I lidze, co jest i tak świetnym wynikiem w debiutanckim sezonie.

3. Złota Stal po raz dziewiąty

Mistrzowski sen się spełnił. Stal Gorzów po raz dziewiąty została drużynowym mistrzem Polski i to drugi raz w ciągu ostatnich trzech sezonów.

Wiele można mówić o sezonie 2016, ale jedno jest pewne – w tym roku jechała cała drużyna i w momentach, kiedy jednemu zawodnikowi szło gorzej, to drugi odpalał i zdobywał cenne punkty.

Fani żółto-niebieskich oglądali na Jancarzu wspaniały finał, w którym Stal pokonała pewnie drużynę Get Well Toruń.

Jednak jest też drugie dno tego finału – kary, jakie zostały nałożone na klub. Komisja Orzekająca Ligi zdecydowała o karze dyscyplinarnej w postaci kary finansowej w wysokości 50 tysięcy złotych w zawieszeniu na rok oraz środku dyscyplinarnym w postaci wymiany nawierzchni. Oprócz tego trener Stanisław Chomski, kierownik zawodów Sławomir Jach i toromistrz Jarosław Gała dostali roczne zawieszenie licencji – kary zostały zawieszone również na rok.

2. Medale gorzowskich olimpijczyków i paraolimpijczyków w Rio de Janerio

Star w Igrzyskach Olimpijskich to marzenie wielu sportowców. A zdobycie złotego medalu lub w ogóle medalu podczas olimpiady to największe osiągnięcie.

Tym mogą poszczycić się zawodnicy gorzowskich klubów, którzy w tym roku wystartowali w Rio w olimpiadzie i paraolimpiadzie.

Brązowy medal na igrzyskach w Rio zdobyła kajakarka Karolina Naja. Z kolei worek z medalami przywieźli paraolimpijczycy klubu Start Gorzów. Złoty medal i rekord świata w skoku w wzwyż to wyczyn Macieja Lepiato. Srebrny medal w pchnięciu kulą zdobył Bartosz Tyszkowski oraz Lech Stoltman. Z kolei Milena Olszewska brązowy krążek wywalczyła w strzelaniu z łuku klasycznego.

1. Brąz Zmarzlika w Grand Prix

To był pierwszy sezon Bartosza Zmarzlika, który startował w żużlowej Grand Prix jako pełnoprawny uczestnik cyklu – a nie jak do tej pory z „dziką kartą”. Nadzieje i oczekiwania przed sezonem 2016 były ogromne. Jednak sam Zmarzlik studził emocje i mówił, że najważniejsze dla niego będzie miejsce w pierwszej ósemce i utrzymanie się w cyklu.

Oczywiście to, co gorzowski junior wyprawiał na torze, zapewne nie raz zawstydzało doświadczonego żużlowca. W efekcie Bartek zdobył brązowy medal Grand Prix i został drugim wicemistrzem świata, to w debiutanckim sezonie jest niesamowitym osiągnięciem.

Zmarzlik pokazał swoją jazdą, że jest godnym następcą Tomasza Golloba i mówiąc wprost – świetnym kandydatem na przyszłego mistrza świata.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!