Gorzów będzie miał ledowe oświetlenie torowiska

1 lutego 2016, 13:08, aw
fot. Marcin Kluwak
Władze miasta nie rezygnują z montażu lamp LED na torowisku wzdłuż ul. Chrobrego. Lampy ostrzegające przed nadjeżdżającym tramwajem mają zostać zamontowane w 2018 roku, kiedy deptak przejdzie metamorfozę.

O tym, że władze Gorzowa rozważają zamontowanie lamp ledowych na torowisku przy ul. Chrobrego pisaliśmy we wrześniu 2015 roku w artykule „Lampy LED będą ostrzegać przed tramwajem”. Jak się okazuje, montaż lamp został wpisany do planu transportowego, którego realizację miasto rozpoczyna już w tym roku. 

Deptak na Chrobrego przejdzie prawdziwą metamorfozę – torowisko zostanie wyremontowane. Znikną betonowe płyty, a zastąpią je płyty z granitu. Dlatego też idealnym dopełnieniem całości będą lampy LED – zarówno pod względem estetyki i bezpieczeństwa.

Na czym zatem polegać będzie cały system oświetlenia? – Ledowe lampy będę nie tylko wyglądały ładnie, ale tutaj chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że torowisko będzie wyremontowane, a tramwaje będą nowoczesne i bezszelestne. Dlatego też lampy będą działać jak sygnalizacja świetlna i zmieniać swoje barwy. Kiedy będzie zbliżał się tramwaj, będą zmieniały kolor z zielonego na czerwony – tłumaczy Łukasz Marcinkiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Sam remont torowiska na Chrobrego rozpocznie się w 2017 roku i obejmie odcinek od skrzyżowania z ul. Łokietka do Borowskiego. Prace zostaną zakończone w 2018 roku – wtedy też rozpocznie swoje funkcjonowanie system oświetlenia torowiska. Katowice na taką inwestycję wydały 1,5 mln zł. Na szczęście Gorzów nie będzie musiał wydawać z własnego budżetu tych pieniędzy, a z ministerialnego dofinansowania. Na zmodernizowanie prawie 6 km torowisk w naszym mieście – zostanie wydanych 71 mln zł.


Podziel się


Komentarze
Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże