Wielka farma solarna powstaje niedaleko Gorzowa

23 stycznia 2016, 14:59, red
To będzie jedna z największych inwestycji proekologicznych w naszym regionie. Jeszcze w tym roku na kilkudziesięciu hektarach ziemi w okolicach Witnicy zostaną wybudowane elektrownie fotowoltaiczne.

Na blisko 8 mln zł są warte umowy, które w piątek 22 stycznia podpisało dwóch inwestorów z gminą Witnica., gdzie powstaną wielkie farmy solarne. Obie firmy wydzierżawiły tereny pod budowę elektrowni fotowoltaicznych i będą płacić około 300 tys. zł rocznie przez najbliższe 27 lat.

Pierwsza z działek zajmuje aż 78 hektarów i znajduje się w Białczyku  - będzie to prawdopodobnie największa farma solarna w Polsce. Na jej obszarze jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa elektrowni zasilanej promieniami słonecznymi. Natomiast druga firma zajmie powierzchnię 5,8 ha w okolicach samej Witnicy – tutaj budowa również ruszy w 2016 roku.

Burmistrz gminy Witnica Dariusz Jaworski podpisał z inwestorami umowy dzierżawy na 27 lat. Przez pierwsze dwa lata rozruchu inwestycji inwestorzy zapłacą 1/3 czynszu dzierżawnego, a potem przez 25 lat czynsz w pełnej wysokości. Będzie on waloryzowany corocznie o ogólnopolskie wskaźniki cenowe. Roczny czynsz za działkę w Białczyku da gminie 272 700 zł rocznie zysku netto, a za działkę w Witnicy – 35 350 zł rocznie zysku netto.


Podziel się


Komentarze
Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Warta Residence Gorzów Wielkopolski