Dajczak nowym wojewodą lubuskim

7 grudnia 2015, 23:54, Marcin Kluwak
fot. TVP INFO
Władysław Dajczak został nowym wojewodą lubuskim. Potwierdziły się nasze piątkowe przypuszczenia. Dajczak był senatorem z ramienia PiS w latach 2008-2011. Informację o wyborze wojewody podaje TVP Gorzów.

O prawdopodobnym wyborze Dajczaka na fotel wojewody lubuskiego informowaliśmy już w piątek, w artykule pt. „Dajczak bliżej fotela wojewody?”. Potwierdziły się też przypuszczenia polityków PiS, że jeżeli przed weekendem było głośno o nazwisku, to zapewne tuż po weekendzie dowiemy się kto nim będzie. O prawdopodobnej kandydaturze Dajczaka mówił tuż po wyborach parlamentarnych - w programie "Otwarty mikrofon" w Radiu GO - Robert Bagiński, znany obserwator życia politycznego.

Jeszcze do piątku w grze byli dwaj inni politycy PiS – Sebastian Pieńkowski (radny Gorzowa) i Robert Paluch – wicestarosta powiatu nowosolskiego. Wojewodą jednak został Dajczak, co jest potwierdzeniem słów minister Elżbiety Rafalskiej, która obiecywała, że wojewodą zostanie osoba z północy regionu.

Kim jest Dajczak? W 1983 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, a w 1997 podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1985 do 1992 pracował w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzelcach Krajeńskich, następnie do 2007 jako dyrektor Zakładu Komunalnego Sp. z o.o.

W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku lubuskim z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Ponownie uzyskał mandat radnego województwa w 2006 z ramienia PiS, obejmując funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku.

W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w wyborach w 2007 został wybrany na senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubuskim, otrzymując 90 322 głosy. W 2011 bez powodzenia kandydował do Sejmu. W 2014 powrócił do sejmiku lubuskiego . W 2015 ponownie został zarejestrowany jako kandydat PiS na posła, lecz nie uzyskał wystarczającej liczby głosów.

Aktualizacja: we wtorek (8.12) tuż przed godziną 11 Władysław Dajczak odebrał z rąk premier Beaty Szydło nominację na stanowisko wojewody lubuskiego. Uroczystosc transmitowała między innymi TVP INFO.


Podziel się


Komentarze
Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże