Dajczak bliżej fotela wojewody?

4 grudnia 2015, 14:11, red
stopklatka ze spotu wyborczego W. Dajczaka
Sebastiana Pieńkowski, Robert Paluch czy może ktoś inny? Na giełdzie nazwisk pojawiła się ponownie inna kandydatura. Wojewodą lubuskim może zostać Władysław Dajczak.

Najpoważniejszy jak do tej pory kandydat na wojewodę – Sebastian Pieńkowski w wywiadzie dla Radia Gorzów powiedział, że wysłał swoje CV i czeka na decyzję. - Ta ma zapaść do połowy grudnia – mówił radny.

Wróble jednak ćwierkają, że po wyborze wojewody to w sejmiku województwa lubuskiego a nie w gorzowskiej radzie maista  pojawi się wakat. Mandat będzie musiał złożyć najprawdopodobniej Władysław Dajczak – senator VII kadencji w latach 2007-2011, bliski współpracownik obecnej minister Elżbiety Rafalskiej. I to właśnie Rafalska obiecywała, że wojewodą będzie osoba z północy województwa. Dajczak jest ze Strzelec Krajeńskich i tym mieście również głośno mówi się o tej kandydaturze. Coraz częściej nazwisko „Dajczak” słychać w samym Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie po ludziach Katarzyny Osos praktycznie nie został juz nikt.

- Jeżeli dzisiaj jest o tym głośno, to decyzji możemy spodziewać się tuż po weekendzie – mówi z kolei Marek Surmacz, radny sejmiku województwa, a także od kilku dni komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy. - Rząd był zajęty innymi rzeczami i sprawy organizacyjne zeszły na dalszy plan. Teraz to się zmieni – mówi Surmacz.

Kim jest Dajczak? W 1983 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, a w 1997 podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1985 do 1992 pracował w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzelcach Krajeńskich, następnie do 2007 jako dyrektor Zakładu Komunalnego Sp. z o.o.

W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku lubuskim z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Ponownie uzyskał mandat radnego województwa w 2006 z ramienia PiS, obejmując funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku.

W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w wyborach w 2007 został wybrany na senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubuskim, otrzymując 90 322 głosy. W 2011 bez powodzenia kandydował do Sejmu. W 2014 powrócił do sejmiku lubuskiego . W 2015 ponownie został zarejestrowany jako kandydat PiS na posła, lecz nie uzyskał wystarczającej liczby głosów.


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!