12 listopada wolny i z zakazem handlu

7 listopada 2018, 16:31
fot. Urząd Miasta Gorzowa
W środę Sejm przyjął ustawę, która ustanawia 12 listopada Świętem Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym poniedziałek będzie dniem wolnym od pracy i z zakazem handlu. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Ustawa dotycząca 12 listopada w pierwotnej wersji została przyjęta przez Sejm 24 października i zakładała, że będzie to dzień wolny, ale z możliwością handlu. Posłowie PiS tłumaczyli, że zrobienie 12 listopada dniem wolnym od pracy pozwoli Polakom na godniejsze uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości. Tym bardziej, że pracownicy nie będą mogli odebrać sobie dnia wolnego za niedzielę 11 listopada, więc będą mieli o jeden dzień dłużej na świętowanie.

Jednak Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy, które zakładały m.in. to, że sklepy w poniedziałek powinny być zamknięte. W środę 7 listopada Sejm przyjął ustawę z wprowadzonymi poprawkami i tym samym poniedziałek 12 listopada będzie Świętem Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

To oznacza, że będzie to dzień wolny od pracy z jednoczesnym zakazem handlu. Zgodnie z ustawą zostaną przełożone wszystkie rozprawy sądowe zaplanowane na ten dzień. Natomiast jeżeli chodzi o państwowe placówki medyczne, to tego dnia zostaną wykonane wszystkie planowane zabiegi. W poniedziałek pracować będą m.in. służby mundurowe, lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy transportu publicznego.


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!