Gorzów weźmie ponad 200 mln zł kredytu

6 listopada 2018, 10:55, red
fot. gorzowianin.com
Radni podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Gorzowa zdecydują czy miasto weźmie 200 mln 355 tys. zł kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Pieniądze mają zostać przeznaczone na realizacje zadań inwestycyjnych w mieście.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta gorzowscy radni podejmą uchwałę w sprawie zaciągnięcia przez miasto wielomilionowego kredytu. Jak wynika z zapisów uchwały miasto chce wziąć kredyt w wysokości 200 mln 355 tys. zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu. Kredyt zostanie przeznaczony na realizacje zadań inwestycyjnych, w tym planu transportowego.

Co istotne, kredyt będzie wypłacany miastu w trzech transzach aż do 2020 roku. Pierwsza z nich ma zostać wypłacona jeszcze w tym roku i wynosić ponad 65 mln zł. Jednak urzędnicy zastrzegają, że wysokość transzy na dany rok budżetowy oraz ich liczba może ulec zmianie w zależności od harmonogramu realizacji zadań inwestycyjnych. Kredyt ma zostać spłacony do 2045 roku, a źródłem jego spłaty będą dochody własne miasta Gorzowa.

Na jakie inwestycje zostaną przeznaczone pieniądze z kredytu? Przede wszystkim na budowę centrum przesiadkowego przy gorzowskim dworcu kolejowym a także na przebudowę ul. Chrobrego, Spichrzowej czy ul. Myśliborskiej i Szczecińskiej, a także na budowę linii tramwajowej na osiedle Górczyn. Te wszystkie inwestycje były planowane w oparciu o dofinansowanie oraz docelowy kredyt z banku.

Wszystkie miasta w Polsce biorą kredyty, bo bez nich nie mogłyby realizować inwestycji. Co roku ministerstwo finansów publkuje ranking najbardziej zadłużonych miast, który pokazuje dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak się okazuje, wśród najmniej zadłużonych miast w Polsce jest Gorzów. W naszym mieście zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 885 zł. Równie dobrze wypadają Katowice których dług wynosi 732 zł na jednego mieszkańca i Szczecin 640 zł.  Natomiast najgorzej w zestawieniu wypada Kraków, którego dług wynosi 2,6 tys. zł na jednego mieszkańca, Warszawa 2,5 tys. zł i Toruń 1,9 tys. zł. Jeżeli chodzi o Toruń, to dług wyności aż 60 procent dochodów. 


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!