W trosce o zdrowie gorzowian

29 lipca 2018, 10:33, infr. prasowa
Pomiar cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz BMI. Do tego spotkanie z fizjoterapeutą i bezpłatne badania laboratoryjne. To główne atrakcje pikniku, który Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zorganizował w sobotę 28 lipca w Parku Górczyńskim.

Ponad 30-stopniowy upał i spore grono osób szukających ochłody w parkowej fontannie. Czas i miejsce sobotniego pikniku zostało wybranie zupełnie nieprzypadkowo.

- Nasze apele, by w tropikalne upały przeczekać i spędzić w domu, a na spacery wybierać się wczesnym ranem lub wieczorem, wiele osób ignoruje. Jesteśmy tu nie tylko po to, by przekonać do regularnego wykonywania badań i spróbować zmienić myślenie, że „lepiej nie wiedzieć”. Zdecydowanie mówimy, że WARTO WIEDZIEĆ, bo szybka diagnoza pozwala na szybkie podjęcie właściwego leczenia i skuteczną walkę z chorobą. Chcieliśmy też pokazać ludziom, jak wysoka temperatura powietrza wpływa na zdrowie. Upały są zagrożeniem dla osób ze schorzeniami układu krążenia – przekonuje Anna Kardasz – pielęgniarka z gorzowskiego szpitala.

Kilka osób spędzających czas w parku miało ciśnienie krwi wyższe niż zazwyczaj. Jednej z nich polecono wizytę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Każdy chętny otrzymywał m.in. czapkę z daszkiem – niezbędny element letniego ubioru.

Pielęgniarki z gorzowskiego szpitala podpowiadały też jak ustrzec się chorób nowotworowych, jak ułożyć zdrową i zbilansowaną dietę, co zrobić w przypadku nadciśnienia, a czym grozi niedociśnienie. Częstowały zdrową surową marchewką, która nie tylko jest źródłem potasu, ale także obniża ciśnienie krwi.
Kilkanaście osób skorzystało z konsultacji fizjoterapeuty. Pani Katarzyna Kazimierczak odpowiadała na pytania o psychomotorycznym rozwoju niemowląt i małych dzieci, a także o podstawach rehabilitacji m.in. w chorobie nowotworowej.

-Fizjoterapia to podstawa w rehabilitacji medycznej. Dzięki wykonywaniu nieskomplikowanych ćwiczeń czy masażu bez zażywania wielu leków można przywrócić Pacjentowi sprawność. Ćwiczenia fizyczne, które można wykonywać także w domu, zapobiegają np. powikłaniom płucnym, zakrzepicy żylnej oraz zaburzeniom czynności układu ruchu - mówiła Katarzyna Kazimierczak fizjoterapeutka z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się badania krwi i moczu w szpitalnym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnym. Z badania OB, morfologii, poziomu trójglicerydów i cholesterolu skorzystało 100 osób.

FotoreportażPodziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x