Karta miejska, a może nowe bilety czasowe?

7 grudnia 2017, 13:19, ak
fot. Marcin Kluwak
Urzędnicy analizują wyniki badań marketingowych, które były przeprowadzane na terenie Gorzowa we wrześniu i październiku. Wśród tematów o które byli pytani pasażerowie MZK, były bilety na komunikację miejską.

We wrześniu i październiku na terenie Gorzowa były przeprowadzane badania marketingowe, dzięki którym można było przeanalizować obecny układ komunikacji miejskiej, wskazać niezbędne zmiany, a w efekcie dokonać optymalizację istniejącej sieci komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Badania struktury popytu obejmowało 30 % kursów wykonywanych w dni robocze, soboty i niedziele. - Wyniki badań wskazują, iż w grupie pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej osoby opłacające bilety stanowią 66,50 %, osoby podróżujące bezpłatnie stanowią 29,72 %, osoby nieopłacające biletów tzw. gapowicze 3,78 % - komentuje Marek Świst, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego.

Ciekawym elementem badań, była ankieta wśród pasażerów na temat obecnych biletów komunikacji miejskiej i nowych biletów, które mogłyby zostać wprowadzone w Gorzowie.

Badania przeprowadzono na grupie pasażerów liczącej 503 osoby, w wieku 16-69 lat, które poruszają się liniami miejskimi i płacą za przejazdy.

Według pasażerów gorzowskiego MZK najchętniej kupowanym biletem jednorazowy jest ten nabywany w kiosku – tak odpowiedziało 28 % ankietowanych. Z kolei 26 % osób kupuje bile w automacie. Z kolei 12 % chciałoby mieć możliwość kupienia biletu za pomocą karty płatniczej. Również 12 % chciałoby wprowadzenia biletu elektronicznego ładowanego na kartę miejską.

Jeżeli chodzi o zakup biletu miesięcznego, to aż 43 % woli kupić znaczek w punkcie stacjonarnym MZK, a bilet w aplikacji mobilnej zaledwie 10 %. Pozostałe formy zakupu były bardzo zróżnicowane, a aż 18 % nie miało zdania na ten temat.

Jak wynika z badań, 20 % ankietowanych chciałoby wprowadzenia biletu 20-minutowego w Gorzowie, a 19 % wprowadzenia biletu jednogodzinnego. Natomiast 33% respondentów nie miało zdania w kwestii wprowadzenia nowych biletów.

- Koncepcja optymalizacji układu komunikacji miejskiej zawiera propozycje zmian w układzie linii, koordynację rozkładów jazdy, częstotliwości kursowania oraz trasy linii autobusowych i tramwajowych. Zmiany powinny nastąpić z chwilą uruchomienia linii tramwajowej obsługującej Osiedle Górczyn, przy założeniu, iż podsystem tramwajowy będzie wiodący – podkreśla Świst.


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x