Gorzów stolicą lubuskich inwestycji

8 listopada 2017, 13:01, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Zostawiliśmy z tyłu takie miasta jak Szczecin, Świnoujście, Gdynia, Toruń i Częstochowa. W województwie lubuskim tez wygrywa nasze miasto, bo nasi południowi sąsiedzi są na dalekiej – 27 pozycji. W rankingu Gorzów zajął wysokie – 19 miejsce.

Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Gorzów tym razem zostawił w tyle Szczecin (miejsce 20), Gdynię (22), Częstochowę (28) i Toruń (29 miejsce). W samym województwie lubuskim widać ogromną przewagę nad naszym południowym sąsiadem. Zielona Góra uplasowała się dopiero na 27 miejscu.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju opiera się na rzetelnej, naukowej analizie. - Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty – mówi Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

- Obiecałem mieszkańcom Gorzowa, że razem pobudzimy rozwój miasta i codziennie staram się wywiązywać z tej obietnicy – mówi prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. - Zaczęliśmy od infrastruktury drogowej, która była w fatalnym stanie. Fakt jesteśmy teraz okropnie rozkopanym Gorzowem, ale warto! Cieszę, że przybywa nowych mieszkańców Gorzowa, to świadczy o tym, że widzą potencjał w naszym mieście. Ten ranking to kolejna motywacja do pracy, choć największą są gorzowianie – dodaje prezydent Wójcicki.


Podziel się


Komentarze
Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże